עורכי דין, כך תרוויחו הרבה יותר בשנת 2021

עו”ד ענת מולסון היא מהבולטות בישראל בתחום תביעות רשלנות רפואית, עפ”י דירוג duns’100

עו”ד ענת מולסון, בת 49, נשואה ואם לשלוש בנות (מיקה, דניאלה וזוהר) מתגוררת באזור השרון ביישוב קדימה.

בזמנה הפנוי היא אוהב לטייל בארץ, להיות בחיק המשפחה ולתעד רגעים ואירועים מיוחדים מטיולים בטבע וממקומות מיוחדים.

היא החלה את דרכה בשנת 1997 דווקא בצד השני של המתרס כמייצגת נתבעים בנזיקין ומשנת 2002 עברה לייצג תובעים בלבד כעורכת דין עצמאית.

מאז, הפכה ענת לשם דבר בתחום, והיא עומדת בראש משרד עורכי הדין נבו מולסון העוסק אך ורק בייצוג נפגעים במקרים קשים ביותר של רשלנות רפואית.

“מגיעים אלינו אנשים מכל הארץ, שנפגעו בעיקר במקרים כגון אי אבחון מומים בהריון, רשלנות במהלך הלידה שהובילה לשיתוק מוחין, איחור באבחון סרטן, התקף לב ואירוע מוחי וכן נפגעים בניתוחים” מספרת עו”ד מולסון.

“חשוב לשים לב כי לא כל עו”ד המציג עצמו כמומחה בתחום הנזיקין, אכן מחזיק בידע ובניסיון הדרושים שיסייעו ללקוח לקבל את הפיצוי המגיע לו בתביעת רשלנות רפואית שהיא מהמורכבות ביותר שיש”.

לדברי עו”ד מולסון:” אין תחום משפטי בו השפעת מומחיות עורך הדין קריטית כמו בתחום הרשלנות הרפואית. מומחיות זו היא מכרעת להצלחת התביעה. עורך דין שטיפל במאות ואלפי תביעות רשלנות רפואית, הוא בעל היכרות מעמיקה עם התחום ועם דרכי הפעולה של חברות הביטוח של הרופאים ובאי כוחם, לעומת עורך דין שטיפל רק במקרים ספורים בתחום. נדהמתי לגלות לאורך השנים, כי נפגעי רשלנות רפואית, זכו בפיצוי אפסי לעומת מה שהיו מקבלים בפועל אם היו בוחרים במשרד בוטיק בתחום וזאת מבחי לדבר על חשיפת עוה”ד לתביעת רשלנות מקצועית במקרים כאלו”.

אין עוררין כי נוכחותנו בכל מקרה תעלה באופן מיידי את הערך, אשר יועיל ללקוח ולעורך הדין המפנה.

עורכי דין המפנים תיקים למשרדי ליטיגציה אחרים מתלוננים לרוב על כך שחברות אחרות לא רק שאינן מספקות תוצאות גדולות יותר, אלא שיחות טלפון אינן מוחזרות, לקוחות מתלוננים כי אין תקשורת, ועורך הדין המפנה נשכח עד לבדיקת שכר הטרחה הפיקו.

אנו מוקירים את מערכות היחסים שלנו עם עורכי הדין להפניה ולקוחותינו. מרבית עורכי הדין להפניה שאנו עובדים איתם רואים אותנו כמשרד הליטיגציה הטוב ביותר במדינת קליפורניה, והם יפנו אלינו תיקים בלבד.

עורכי דין תמיד אומרים לנו שברגע שמסבירים לסניגור או לחברת הביטוח הנתבעת שאנחנו מעורבים בתיק, הצעת הסדר שלהם מיידית וגוברת משמעותית.

אנו משרד משפטים מנוסה, ואם עורך דין רוצה להיות מעורב בליטיגציה, וללמוד מהטובים בעסק, CZ&R מברך על ההזדמנות להכשיר אותם בכל שלב בדרך על ידי מעורבותם בתהליך האסטרטגיה והליטיגציה של המקרה. אנו מציעים תוכנית ייעודית לעורכי דין המעוניינים להישאר מעורבים בהתקדמות המקרה, ותמיד מברכים על ההזדמנויות ללמד עורכי דין המעוניינים ללמוד ולהיות מעורבים.

דרישות בר מדינות
CZ&R מצייתת לכל כללי הלשכה בקליפורניה בעת התקשרות בהסכמי חלוקת שכר טרחה עם עורכי דין אחרים. לשכת עורכי הדין בקליפורניה אישרה לעורכי דין לשתף שכר טרחה בתיק כל עוד הלקוח מסכים להסדר בכתב.

CZ&R תקשרו עם עורכי דין הסכמי חלוקת שכר טרחה, ללא קשר לתחום העיסוק שלהם.

גובה אחוז דמי ההפניה שהוסכם עליו תלוי בנסיבות הפרט של כל מקרה ונקבע כל מקרה לגופו. לעיתים קרובות נמצא כי על ידי מעורבות CZ&R בעניינם, תוצאת המקרה מגדילה לא רק את הסכום הנקי ללקוח, אלא שכר טרחה גדול יותר לעורך הדין המפנה, בשל הערך המוגבר שמספקת CZ&R.

אל תהסס לפנות ל- CZ&R כדי לדון בכל מקרה, ללא קשר לשאלה אם אנו מסתבכים או לא, נשמח לעזור ולהציע כל סוג של עצה. אפילו על ידי ביצוע העצות שלנו ללא עלות, תגלה שחברת הביטוח והנתבעת יהיו ככל הנראה מוכנים לשלם יותר כדי ליישב את התיק.

פול צוקרמן אומר לעיתים קרובות, “גאות גאות מרחפות את כל הסירות”, והוא שמח להציע עצות לכל עורך דין של התובעים המעוניין להגדיל את הצעות הלקוח.

הפניה לחברת נזקי גוף המתמחה היא השקעה. התשואות הברורות הן הפרש הערך של הצעות שהושגו לפני ואחרי הפנייה לעורך דין מנוסה לניסיון נזקי גוף. החזרות הנסתרות עבורך מגיעות בצורה של יכולת להתמקד בתחומי המומחיות שלך. תחסל גם את הצורך בהעסקת עובדים מומחים שיודעים את הפרטים הקטנים של נוהלי תביעות ביטוח וליטיגציה לפגיעות אישיות. הרשה לנו לשים את הזמן והעלויות העלולות להיות משמעותיות בעבודה של התיקים שלך בצורה היעילה ביותר. ישנם עורכי דין שישלמו רק 15% עד 25% דמי הפניה. העמלות שלנו ניתנות למשא ומתן על סמך חומרת הפציעות, בין גורמים אחרים.

להלן רק מספר דוגמאות אמיתיות למקרים שהיו או היו צריכים להפנות למשרדנו על ידי עורכי דין קודמים. מקרים אלה ממחישים עד כמה מבחינה כלכלית, מבחינת עורך הדין המפנה, הגיוני שלא להחזיק בתיקי נזקי גוף.

המחמאה הגבוהה ביותר שעורך דין או משרד עורכי דין אחר יכול לעשות היא לסמוך על עורך הדין אהרון א. הרברט עם הפניית תיקים לפגיעות גוף ראויים לשבח. למשרדנו יש את הניסיון, המיומנות, הרקורד והנכסים העומדים לרשותם כדי למקסם את שווי התיק לעורכי דין ולקוחותיהם הפגועים, למעשה, רוב המקרים שלנו מגיעים מעורכי דין באזור דאלאס.
אנו מקבלים הפניות בכל סוגי המקרים של נזקי גוף, כולל התנגשויות ברכב מנועי, התנגשויות באופנוע, תאונות משאיות, פגיעות באחריות הנחות, פגיעות שאינן מנויים בעבודה, התקפות כלבים, רשלנות מעונות יום וכמובן מקרי מוות שלא כדין.
הגדר ליותר במקרי ההפניה שלך
לאחר שבילה שנה כפרקליט התביעות הגבוה ביותר במשרד הליטיגציה במשרד שמכיל לעתים קרובות את חיפוש פסק הדין כאחד עם מספר הניצחונות הגבוה ביותר בטקסס, אהרון קיבל תפקיד כעורך דין המנהל את ההתדיינות המקדמת בחברת נזקי גוף אחרים בדאלאס. במהלך שבע השנים שלאחר מכן עבר לעורך הדין המנהל דיני ליטיגציה, והמשרד הזה צמח לאחת מחברות הפגיעות הגדולות בדאלאס.
בשנת 2010 הקים את משרד עורכי הדין של אהרון א. הרברט, כדי לחזור להתמקד בפיתוח כל מקרה פרטני ומקסום שווי התיק עבור כל לקוח. למשרדנו יש את המשאבים לחקור ובמקרה הצורך להתדיין בתיקי נזקי גוף בעלי ערך גבוה. אנו מעריכים הפניות ומתגאים בתוצאות המתקבלות בעניינים שהופנו. יתר על כן, כאשר נפתר תיק הפניה ומבדק המחאה בחשבון IOLTA שלנו, יש להבטיח שתמורת הלקוח, דמי הפניה לעורכי דין, שיעבודים וספקי LOP ישולמו לפני ששולם דמי משרדנו.
החוק בטקסס מחייב את המשרד / עורך הדין המפנה לבצע עבודה משמעותית בתיק לפני ההפניה או אחריות משותפת בין המשרד המפנה והמופנה. אנו גמישים עם אחת מהאפשרויות. במינימום, משרד עורכי הדין של אהרון א. הרברט ישלם למשרד המפנה 33.3% משכ”ט עו”ד ברוטו שנגבה, אולם אחוז דמי ההפניה הוא גמיש על סמך העובדות והנזקים של כל מקרה ומשרדנו ישיב הוצאות תיק סבירות. שנגרמה על ידי המשרד המפנה.
אם ברצונך לדון בהפניה לתיק, בין אם מדובר פעם אחת ובין אם מדובר בהפניות מרובות על בסיס יחסים, אנא אל תהסס לפנות אלינו כדי לדון כיצד אנו יכולים לעזור לך וללקוח / ים שלך.

למעלה מ- 90% מהתיקים שלנו הם הפניות של עורכי דין אחרים, עורכי דין אחרים הסומכים ומכבדים את מוסר העבודה ותוצאות המקרה שלנו.

כשאתה מפנה אלינו מקרי פציעות אתה עושה שירות מעולה ללקוחות שלך ולמשרד שלך. אנו מעריכים את כל מערכות היחסים שלנו עם ההפניה ומשלמים מייד דמי הפניה עם החלטת התיק. עורכי דין עשויים שלא להבין כי אסור להם לקבל דמי הפניה, אך לשכת עורכי הדין בנבאדה מסמיכה לעורכי דין לשתף עמלות בתיק כל עוד הלקוח מאשר את הסדר חלוקת האגרות בכתב. אנו ב- Eglet Adams תמיד מצייתים לכל כללי לשכת עורכי הדין כשאנחנו נכנסים להסדרי חלוקת עמלות.
כאחת ממשרדי עורכי הדין המובילים במדינה במדינה, אגת אדמס מקבלת מספר לא מבוטל של הפניות בתיקים מדי שנה מפירמות אחרות, במיוחד מקרי פציעה קטסטרופלית בסכום גבוה של דולר. למה? נוכחות משרדנו מיטיבה עם לקוחות על ידי מקסום שווי הערך של התיק / הסדר וכתוצאה מכך הכנסותיו של עורך הדין המפנה או משרד עורכי הדין. אנו מחויבים בלהט לקבל לקוחות את מה שמגיע להם בצדק לאחר שסבלו מפציעות הרסניות כתוצאה מרשלנותו של אחר. הפניית מקרים של פגיעות קטסטרופליות לאגלט אדמס פירושה שמשרדך ייהנה גם מההתחייבות שלנו … ואולי יכפיל את הכנסותיך בתהליך ללא עלות נוספת עבורך.

עם קשרי ההפניה וייעוץ משותף של Eglet Adams, אתה בוחר את רמת המעורבות שאתה רוצה שתהיה לנו במקרה שלך. בין אם אתה רוצה שנתמודד עם התיק כולו, נשתתף בגישור או פשוט נתייעץ בנושא, אתה יכול לקבל תשואות הרבה יותר גדולות על ידי עבודה עם Eglet Adams.
במקרים מסוימים, הדבר החכם ביותר שעורך דין יכול לעשות במקרה של פציעה קטסטרופלית הוא “אפילו את מגרש המשחקים” בכך שהוא מאפשר לחברת אגלט אדאמס (לשעבר Eglet Wall) לטפל בתיק.

במהלך השנים, כמה מהלקוחות שלי התמזל מזלו בכדי לאפשר הפניית תיקיהם למיינור אגל (הידוע כיום בשם אגלט אדמס) ותמיד היו מרוצים מהתוצאות. בשנים מסוימות של עיסוקי, דמי ההפניה מחברות Eglet תואמים או חרגו מהעמלות שהרווחו מכל המקרים האחרים שלי יחד. כשאתה מפנה מקרה ל- Eglet Adams, אתה לא צריך לדאוג שוב.

אתה יכול להיות בטוח שהלקוח יקבל את הייצוג הטוב ביותר האפשרי ושכל הנושאים הכספיים יטופלו ביושר מירבי – כולל ההסכם לפיצול עמלות.
הרחב רווחים מבלי להרחיב את העלויות שלך
אנו יכולים לעזור לך להעריך את המקרים שלך כשאתה מתקשר לשיחת לקוח חדשה. אנו תמיד זמינים לשוחח איתך ועם הלקוח הפוטנציאלי שלך כדי לדון באחריות התיקים ונזקים פוטנציאליים. בעיות בקרת לקוחות? אנו יכולים לסייע לך גם בזה. אנו ניתן ללקוח שלך חוות דעת שנייה כדי להבטיח לו את ערך המקרה שלהם.
התקשר ל Eglet Adams כדי לדון בקשר עם הפניה / ייעוץ משותף.
הפנה את מקרי הפציעה הקטסטרופלית שלך ל- Eglet Adams. הודע ללקוחות קיימים וחדשים כי כעת תוכל לעזור להם במקרי פציעה אישית וקטסטרופלית.
הוסף פגיעה אישית וקטסטרופלית לכל חומרי השיווק והפרסום כולל האתר שלך.
הפנה את לקוחות הפגיעה האישית שלך ישירות ל- Eglet Adams או הביא את הלקוח שלך להיפגש במשרד Eglet Adams.
בדוק את כל פניותיך בנושא פגיעות אישיות עם עורך דין משפט Eglet Adams ותיהנה מהיתרונות בעבודה עם אחת ממשרדי עורכי הדין לניסיון פציעות קטסטרופליות המצליחות בנבאדה.

 

הגדל את הרווחים שלך באמצעות יחסי ייעוץ משותף עם Eglet Adams
תן לנו לעזור לך להעריך את המקרים שלך כשאתה מקבל לקוח חדש. אנו נגיש את עצמנו לזמינים לדבר איתך ועם הלקוח הפוטנציאלי שלך כדי לדון באחריות נזקים ותיקים. אנו יכולים לסייע לכם בקביעת ציפיות הלקוח, מתן חוות דעת שנייה בעניינם. אנו יכולים לסייע בגישור הקרוב ולהעלות את ערך המקרה שלך פשוט על ידי הכנסת אותנו לגישור תמורת תשלום אחוז סמלי. ואנחנו לא לוקחים שכר טרחה אם התיק לא מתיישב בגישור ועבודתנו בתיק נפסקת. תיק שנקבע למשפט ומודאג? לתאם את התזמון, אנו לוקחים תיקים כבר ביום שישי שלפני המשפט, ובכל נקודה בהליך הליטיגציה או התביעות. אנו גם כאן כדי לעזור לכם לפלס את תחום המשחק מול חברות הביטוח.

 

אנו לוקחים ברצינות את השותפות שלנו עם עורכי דין אחרים.

אם אתה מחפש לשותף עם עורך דין בתיק, שקול את חברת קופר. שותפות איתנו יכולה להיות משאבים רבים יותר ותגמול גדול יותר גם עבורכם וגם עבור הלקוח שלכם. גם בחמלה ובמסירות במרדף אחר צדק, הלקוחות שלך יתייחסו כאל משפחה.
עורכי הדין שלנו מתמחים בתחומי תרגול העוסקים אך ורק בפגיעות אישיות, פגיעה מוחית / פגיעה בעמוד השדרה, מוות שלא כדין, פגמים במוצרים, תאונות הובלות. חשיפה כימית או כוויות, אחריות במקום או תביעות תום לב לביטוח, אנא צרו קשר בכדי לדון כיצד אנו יכולים לעזור.

בתורו, מכיוון שאנו מתמחים בפציעות קטסטרופליות ובמקרי מוות שלא כדין, אנו מפנים לעתים קרובות סוגים אחרים של מקרים לעורכי דין ברשת שלנו.

צרו קשר בטלפון 800.317.2021 או שלחו לנו אימייל אם אתם מעוניינים לבנות קשר עסקי הדדי. אנו מברכים על ההזדמנות לדון כיצד אנו יכולים לעבוד יחד.

oyle LLP נחשבת לאחת ממשרדי עורכי הדין המובילים בתובעת במדינה ומקבלת הפניות בתיקים מכל סוגי עורכי הדין ומשרדי עורכי הדין. אנו גם משתתפים בתיקים עם עורכי דין המעוניינים להישאר מעורבים יותר בהתדיינות משפטית. הנוכחות שלנו בתיק מיטיבה עם הלקוחות על ידי מירב התאוששותם, ובהתאם, מיטיבה עם עורך הדין שהפנה לנו את התיק. אנו גאים ביחסי ההפניה והמיזם המשותף שלנו והיכולת שלנו להציע אחוזים משכר טרחת עורך הדין שלנו לעורכי הדין המפנים.

Panish Shea & Boyle LLP מכירים בחשיבותם של עורכי דין להפניה למשרדנו, ואנו מאמינים כי עורכי דין מפנים עושים שירות נהדר ללקוחותיהם בכך שהם מעורבים אותנו בייצוג. בהתאם, אנו מתייחסים לכל עורכי הדין בהפניה בכבוד רב ומשלמים מייד דמי הפניה עם פתרונן של תיק.

nish Shea & Boyle LLP מציית לכל תקנות הלשכה במדינה בעת התקשרות בהסכמי חלוקת עמלות עם עורכי דין אחרים. לשכת עורכי הדין בקליפורניה מסמיכה עורכי דין לחלוק עמלות בתיק כל עוד הלקוח מסכים להסדר בכתב. לשם כך, מטרתנו היא כי כל הסכמי ההפניה יאושרו בכתב על ידי הלקוח לפני החלטת התיק, כך שלעולם לא תהיה אי הבנה לגבי חלוקת שכר הטרחה בסוף התיק.

כמותר בחוק, אנו מתקשרים בהסכמי חלוקת שכר טרחה עם כל סוגי עורכי הדין, ללא קשר לתחום עיסוקם. לדוגמא, התקשרנו בהסדרי הפניה עם עורכי דין של תאגידים, עורכי דין להגנה, עורכי דין לבידור, עורכי דין בצוואה, עורכי דין להגנה פלילית, סניפי פנים ואפילו עורכי דין בדימוס (כל עוד הם חברים בלשכת עורכי דין ונחשבים כחוק להיות עורך דין בתחום שיפוטם).

גובה אחוז דמי ההפניה שהוסכם עליו תלוי בנסיבות הפרט של כל מקרה ונקבע כל מקרה לגופו. חלק מהגורמים המוערכים בקביעת אחוז חלוקת שכר טרחה מתאים הם: סוג התיק, רמת הסיכון, העלויות הצפויות, רמת המעורבות הרצויה של עורך הדין המפנה, ושלב ההתדיינות. Panish Shea & Boyle LLP תמיד הצליחו להגיע להסדר חלוקת שכר הוגן עם עורך דין מפנה.

אנא צור איתנו קשר אם יש לך מקרה שאתה רוצה לפנות אלינו, אם אתה רוצה לעשות איתנו מיזם משותף, או אם אתה מתדיין בתיק שהגיע לשלב קשה ואתה זקוק לעזרתנו. אנו יכולים לסייע בתיקים בכל שלב של התדיינות משפטית, תלויים בעובדות של כל מקרה פרטני, ואף יכולים להתאגד כעו”ד ערב גישור או משפט.

 

הפניות לעורך דין – הגדל את ההכנסות שלך ולא את עומס העבודה שלך
תוכנית ההפניה שלנו
משרד היגינס בנשוויל מסייע באופן קבוע למשרדי עורכי דין אחרים עם מקרי פציעה משמעותיים והתדיינות מורכבת אחרת. משרדנו משלם דמי הפניה לעורכי דין אחרים בהתאם לכללי ההתנהגות המקצועית של טנסי. שלא כמו משרדי עורכי דין מסוימים, יש לנו את הניסיון, המשאבים והצוות הנדרש כדי לבצע כראוי תיק נזק גדול. אנו מבינים את תשומת הלב הנדרשת בכדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר האפשריות עבור לקוחותינו ועורכי הדין שהפקידו עלינו את תיקיהם. המסירות שלנו הביאה ליחסים ארוכי טווח עם משרדי עורכי דין מרובים ברחבי הארץ המפנים לנו בעקביות תיקים.

מערכות יחסים שהועילו הדדית עם משרדנו והמשרד המפנה:
עורכי דין שאינם מתמקדים בפעילותם בפגיעה אישית או בהתדיינות משפטית בתשלום
עורכי דין שאין להם את הניסיון, הזמן, המשאבים או הכספים לטיפול בתיקי נזק מורכבים או קטסטרופלים
עורכי דין העוסקים מחוץ למדינת טנסי.
עורכי דין הזקוקים להכרות מקומית עם מערכת המשפט, כללים ומורכבות של תרגול בבתי המשפט בטנסי.
עורכי דין במשרד היגינס התדיינו בתיקים ברחבי הארץ. יש לנו עורכי דין המורשים בטנסי, ג’ורג’יה, קנטאקי וטקסס. העיסוק שלנו מוקדש בעיקר לפגיעה קשה והתדיינות משפטית בעבודה. עם זאת, כדי להבטיח שמטופלים בתיקונים יש לנו עורכי דין בצוותי התדיינות ספציפיים הממקדים את התרגול שלהם בתחומים מוגבלים. לדוגמא, יש לנו צוות רשלנות רפואית, צוות נזקי גוף, צוות פיצוי עובדים וצוות דיני תעסוקה. ההובלה בכל מקרה תיקח על ידי עורך דין בכך שפועלת בזירה משפטית החלה על מקרה מסוים. עם זאת, כל צוות משפטי זמין לסייע ולעזור בכל ההיבטים של כל מקרה.

דמי הפניה
משרד היגינס משלם דמי הפניית עורכי דין תחרותיים עבור כמעט כל המקרים הנפגעים החמורים. ניתן להתאים או למטה את דמי ההפניה בהתאם לחבות, נזקים ו / או עלויות של מקרה מסוים. אנו פתוחים לדון בכל הצעה סבירה לעורכי דין שתרצו להעמיד את הניסיון והמשאבים שלנו לעבוד עבור לקוחותיהם.

מעקב אחר הפניות
כמו כל משרד רב עורכי דין אנו מטפלים במאות תיקים בכל שנה. ככאלה, כדי להבטיח שאנו מכירים בכל הסדר הפניה, יש לנו מערכת ניהול תיקים מרכזית העוקבת אחר מקור כל הפניה ותנאי ההסכם. זה עוזר לנו להבטיח שברגע שהתיק ייפתר, ניתן להעביר את בדיקות שכר טרחת עורך הדין לחברה המפנה המתאימה לפי ההסכם. אנו גם מתעדכנים במשרד המפנה לגבי התקדמות כל המקרים.

תקשורת עם לקוחותינו
מצאנו כי במקרים רבים המשרד המפנה רוצה להמשיך להיות מעורב ישיר בכל תקשורת עם הלקוח. אנו מעריכים באמת את האינטראקציה הזו ועושים הכל כדי להבטיח קשר טוב בין כל המעורבים בתיק. מצאנו שרוב הלקוחות מבינים כי התדיינות משפטית יכולה להיות תהליך ארוך ומסובך, אך הם רק רוצים להתעדכן ככל שהמקרה עובר. במילים אחרות, הם רק רוצים לדעת מה קורה. ככאלה, יש לנו מדיניות רחבה במשרד של שמירה על לקוחותינו. כיוון שכך, אם אתה מפנה את משרדנו לתיק, אתה לא אמור לקבל שיחת טלפון מהלקוח שלך באומרו שהם לא יודעים מה קורה במקרה שלהם. תקשורת אינה בעיה עם צוותי ההתדיינות של טנסי שלנו.

שירותי הפניות לאמת על עורכי דין
בעבר, כאשר אנשים רצו למצוא עורך דין, רוב האנשים הסתמכו על מפה לאוזן, בדפי זהב או בשירותי הפניות לעורך דין. שירותים כאלה מופעלים בדרך כלל על ידי עמותות עורכי דין בעיר או במחוז. כדי ליצור קשר עם עורך דין, לעתים קרובות תתקשר לשירות ההפניה ותגיד להם מה היה הבעיה המשפטית שלך. בתגובה, הם העבירו את שמו של עורך דין שאפשר לדבר איתו.

אבל איך תדע אם עורך הדין שהפנו הוא הנכון לעניינך? יתכן שהם פשוט יהיו הפרקליט הבא בתור למקרה הבא. עורכי דין עשויים גם לעלות 20- $ 25 עבור הפניה לעורך דין. אם חיפשתם בחירה של עורכי דין, או מידע רקע על עורכי הדין (דוגמת רשומת המקרה שלהם), זו לא הייתה השיטה היעילה ביותר.

בעיות דומות קיימות כשמנסים להשתמש בדפי זהב כדי למצוא עורך דין. מספר טלפון פשוט או מודעה קטנה לא יכלו לספק לך מספיק מידע בכדי לשקול את שירותיו של עורך דין מסוים. השימוש בדפי זהב הוא לרוב גישה פגע-או-פספוס שלעתים קרובות עשויה להימשך זמן רב.

LegalMatch הבינה שיכולה להיות דרך טובה בהרבה עבור אנשים לקבל החלטות מושכלות כאשר הם מוצאים ובוחרים עורך דין לעניינם. כאשר השיקה LegalMatch לראשונה בשנת 2000, מטרתה הייתה לפשט ולחולל מהפכה של הדרך המסורתית למציאת עורך דין. ידענו שהגיע הזמן להתרחק משירות הפניות לעורך דין ולהכניס את כוח החיבור לידי עורכי הדין ולקוחותיהם הפוטנציאליים.

כמה מהיתרונות הרבים ש- LegalMatch מציע בשירותי הפניות רגילות לעורך דין כוללים:

כל עורכי הדין מוקרנים מראש. לכל עורך דין יהיה רישיון לשכת עורכי דין תקף, התייחסות טובה, ללא בעיות משמעתיות חמורות ויהיה במצב טוב עם לשכת עורכי הדין הספציפית שלהם. לעומת זאת, כל עורך דין יכול לרכוש מודעה בדפי זהב.
LegalMatch מאפשר לך להציג מידע מפורט על כל משחקי עו”ד פוטנציאליים. באמצעות LegalMatch תוכלו ללמוד את ההיסטוריה החינוכית של עורך הדין (בית ספר למשפטים והשכלה לתואר ראשון), ניסיון משפטי, אילו סוגים של תיקים הם טיפלו, שכר טרחה וחיובים משפטיים ודירוגים מלקוחות אחרים שהם ייצגו בעבר. בשירותי הפניות לעורך דין אתה מקבל שם ומספר טלפון בלבד
אתה צריך למסור את הבעיה המשפטית שלך רק פעם אחת באמצעות LegalMatch. עם גישות אחרות, יתכן שאתה מבזבז זמן יקר על חזרה על הסיפור שלך שוב ושוב. יש לך שליטה על מי שתבחר.
LegalMatch מאפשר לך לפרסם את התיק שלך תוך שמירה על סודיות מוחלטת לאורך כל התהליך. אתה יכול לפרסם בעילום שם לנוחות הבית או העבודה שלך. התאמות עורך דין פוטנציאליות יראו את עובדות המקרה שלך, אך לא את שמך.
LegalMatch מגבה את כל ההתאמות בין עורכי הדין עם ערבות שביעות רצון של $ 1,000 – $ 5,000. שירותי הפניות לעורך דין אינם מציעים ערבויות כאלה.
נוסף על כך, LegalMatch משאיר אחריו את הרעיון של שירות הפניה לעורך דין ובמקום זאת מתמקד בהיותו הפלטפורמה הטובה ביותר עבור עורכי דין ולקוחות פוטנציאליים לפגוש ולייצר קשרים.
למעלה מ- 98% ממשתמשי LegalMatch אומרים שהם ישתמשו שוב בשירותים שלנו והמליצו לחברים. הבחירה ברורה: LegalMatch מציעה דרך למצוא עורך דין העולה על דפי זהב ושירותי הפניית עורכי דין.

איך זה עובד
רבים מהתיקים שלנו מגיעים מעורכי דין אחרים ואנו משלמים בשמחה דמי הפניה. למעשה, אנו משלמים בעקביות יותר ממיליון דולר בדמי הפניה בכל שנה.

מכיוון שאנו מתמחים בניסיון תיקים, ובגלל המשאבים והניסיון שלנו, אנו מובאים לעיתים קרובות כאשר תיק לא מצליח להסדיר. במצבים אחרים לקוח מופנה אלינו כבר בתחילת הדרך, ואנחנו חותמים על הלקוח על חוזהנו לעומת זה של עורך הדין המפנה. ללא קשר למועד בו אנו מובאים לתיק, אנו משלמים דמי הפניה ועובדים בצורה הדוקה עם עורך הדין המפנה כפי שרק עורך הדין מבקש.

ברגע שמובאים אותנו לתיק, אנו הופכים להיות יועצים יחידים של הרשומה או שאנחנו הופכים להיות עורכי דין מובילים. בשני המקרים אנו לוקחים אחריות ראשית על אסטרטגיה, גילוי, הכנת משפט, משא ומתן להסדר, איסוף עדויות, רכש עד מומחה, משפט, לאחר משפט (כולל שיעבודים) וערעורים.

דמי ההפניה שלנו תחרותיים עם אלו של עורכי הדין האחרים באיכות גבוהה בנושא משפטים באזור המפרץ ויכולים להשתנות בהתאם לכמות התשומה, העבודה וההוצאות שתרמה עורך הדין המפנה. במסגרת הוראות החוק בקליפורניה וקוד האתיקה, אנו תמיד משלמים משהו עבור עבודתו של עורך הדין המפנה – והתשלום יכול לנוע עד 50% במצבים מסוימים.

צוות עורכי הדין לנזקי גוף בקבוצת חוק דמאס, P.C., מתבקש לעתים קרובות להתייעץ על תיקים מורכבים על ידי עורכי דין אחרים. כל עורכי הדין יודעים כי התדיינות בפגיעה אישית או מקרה מוות שלא כדין יכול להיות תהליך קשה ועתיר זמן. עורכי דין רבים שאינם מתמחים בדיני נזקי גוף עשויים למצוא את עצמם במהירות המומים או לא מסוגלים להקדיש את המשך הזמן הראוי למקרה. רבים מעורכי-דין אלה פונים לקבוצת חוק דמאס, P.C., מכיוון שיש לנו את המיומנות, הידע והמשאבים לניהול נכון של תיקי נזקי גוף, בין אם הם קטנים, גדולים או מורכבים.

על ידי בחירת הפניית התיק שלך לקבוצת Demas Law, P.C., אתה יכול לחסוך במשאבים ולהתרכז בעסקי הליבה המשפטיים של משרדך. תוכלו להירגע ולדעת שלקוחכם נמצא בידיים הטובות ביותר עם קבוצת חוק דמאס, P.C. אנו נשתמש במשאבים והידע הנרחב שלנו בחוק נזקי גוף בכדי להשיג את ההחלמה המרבית האפשרית עבור הלקוחות.

בחירת שותף ההפניה שלך למקרה פציעה אישי
כשאתה בוחר את עורך הדין אליו תפנה את לקוחך, עליך לזכור מה הכי אמור לעזור ללקוח שלך. בהתאם לסוג התיק, הרקע והניסיון שלך, עליך לזכור את השאלות הבאות:

– מהן כישוריהם וניסיונם?
– האם הניסיון שלהם קשור במקרה שלי? איך החוויה שלהם משתווה לשלי?
– מה המוניטין שלהם בקרב הלקוחות שלהם? בדיקת ביקורות הלקוחות שלהם באתר או בגוגל עשויה לעזור לך לענות על שאלה זו
– האם אוכל לעבוד עם האדם הזה?

תקלות נפוצות ביחס להפניות לחוקי בית
אם אתה שוקל להפנות לקוח לעורך דין אחר, יתכן שיש לך כמה תפיסות שגויות שצריך לפזר.

1) התייחסות לקהל פירושו שאני לא כשירתי.
עורכי דין מחליטים להצטרף לחברה אחרת מסיבות רבות, כולל חלוקת משאבים, ניהול העמסת כספים וקבלת גישה למומחים בתחומי התמחות במשפטים – זה לא אומר שאתה לא מוסמך.

2) הבאת עורך דין אחר נראה רע.
הסדרי הפניה נערכים לטובת הלקוח. לאמיתו של דבר, המשאבים העומדים לרשותך להפנות לקוחות אליהם עשויים ליצור רושם שהמשרד שלך מחובר טוב יותר ובכך להעניק ללקוח שלך תחושת אמון טובה יותר. הפניית לקוח לעורך דין אחר עדיפה על הפסד תיק שאפשר היה לך בו.

3) הבאת המועצה במועצה המוכרת מחברה ידועה היטב היא שימושית רק להכרה בשמו של עובד.
למרות שחלק ממשרדי עורכי הדין עשויים להיות ידועים, לפירמות גדולות רבות יש גם משאבים שיכולים להפוך את השותפות לטובה יותר, כמו יותר עובדים משפטיים וגישה לכמות גדולה יותר של משאבים. יש להמשיך בהפניה מכיוון שזה לטובת הלקוח שלך.

עמלת הפניית עורכי דין לפציעות אישיות
האם דמי הפניה מותרים תלוי במדינה. בטקסס מותר לשלם דמי הפניה למקרים של נזקי גוף בין עורכי דין, אך יש לעמוד בדרישות מסוימות.

במקרים מסוימים, דמי הפניה לעו”ד ישולמו באופן ‘חלק מהשירותים’. במצב זה, גם עורך הדין המפנה וגם עורך הדין החדש מבצעים שירותים משמעותיים מטעם הלקוח. השירותים שבוצעו צריכים להיות משהו מעבר לפשוט להתקבל על ידי הלקוח ולהעביר את התיק. שכר הטרחה המשפטי מפוצל בין שני עורכי הדין ביחס לשירותים שבוצעו.

במקרים אחרים אתה רשאי להסכים לאחריות משותפת לעניין הלקוח. במקרה זה, על עורך הדין המפנה לבצע בירור סביר בעניינו המשפטי של הלקוח, לבחור בעורך דין מטפל מוסמך, לפקח על העבודה המשפטית לאחר הפניית התיק, ליידע את הלקוח על העניין ולסייע לעורך הדין המטפל במידת הצורך.

בשני מצבים אלה על הלקוח להסכים בכתב להסדר לפני שיכולה להתקיים העמותה. על הלקוח להסכים לכל עורכי הדין והמשרדים המעורבים, האם שכר הטרחה יחולק לפי חלק השירותים הניתנים על ידי כל עורך דין, וחלק השכר שאותו יקבל כל עורך דין או משרד.

תקלות נפוצות ביחס להפניות לחוקי בית
אם אתה שוקל להפנות לקוח לעורך דין אחר, יתכן שיש לך כמה תפיסות שגויות שצריך לפזר.

1) התייחסות לקהל פירושו שאני לא כשירתי.
עורכי דין מחליטים להצטרף לחברה אחרת מסיבות רבות, כולל חלוקת משאבים, ניהול העמסת כספים וקבלת גישה למומחים בתחומי התמחות במשפטים – זה לא אומר שאתה לא מוסמך.

2) הבאת עורך דין אחר נראה רע.
הסדרי הפניה נערכים לטובת הלקוח. לאמיתו של דבר, המשאבים העומדים לרשותך להפנות לקוחות אליהם עשויים ליצור רושם שהמשרד שלך מחובר טוב יותר ובכך להעניק ללקוח שלך תחושת אמון טובה יותר. הפניית לקוח לעורך דין אחר עדיפה על הפסד תיק שאפשר היה לך בו.

3) הבאת המועצה במועצה המוכרת מחברה ידועה היטב היא שימושית רק להכרה בשמו של עובד.
למרות שחלק ממשרדי עורכי הדין עשויים להיות ידועים, לפירמות גדולות רבות יש גם משאבים שיכולים להפוך את השותפות לטובה יותר, כמו יותר עובדים משפטיים וגישה לכמות גדולה יותר של משאבים. יש להמשיך בהפניה מכיוון שזה לטובת הלקוח שלך.

כיצד ניתן להפנות תיק?
קבוצת חוק דמאס, P.C., זכתה למוניטין כמשרד הפציעות המוביל של סקרמנטו במשך למעלה מ 20 שנה. אנו מחויבים לשמירה על הזכויות החוקיות של נפגעי התאונות ויקיריהם על ידי ייצוגם כאשר נפגעו מרשלנותו של אחר. למרות שאנו בהחלט מתגאים בהשגת תוצאות מצטיינות וחיוביות, אנו גאים יותר לספק סביבה חמימה ומרגיעה בה כל לקוחותינו חשים בנוח כשמתמודדים עם תיק הנזקים האישיים שלהם.

קבוצת חוק דמאס, P.C., מעריכה את הפניות של עורכי דין אחרים. למעשה, רבים מקהל הלקוחות שלנו מגיעים מהפניות של לקוחות לשעבר, משפחותיהם, אנשי מקצוע אחרים ועורכי דין אחרים. מכיוון שאנו נמנים עם משרדי עורכי הדין לפגיעה אישית ודיני מוות שלא כדין בסקרמנטו, קיבלנו הפניות רבות ממשרדי עורכי דין שהוקמו, סייענו באתגרים ייחודיים בתיק וסייענו ללקוחות למקסם את החלמתם.

אנו מבינים שכאשר עורך דין מפנה שולח לנו תיק, הם מעמידים את המוניטין שלהם על הקו. הפניה למשרדנו מראה כי עורך דין רוצה להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור הלקוח תוך שהוא מאפשר לאותו עורך דין לשתף את שכר הטרחה, על פי הכלל בקליפורניה בהתנהגות מקצועית 2-200 והנחיות לשכת עורכי הדין בקליפורניה. לא משנה באיזה סוג חוק אתם מתמחים, מדיני משפחה ועד דיני מיסים, כל עורכי הדין המפנים מטופלים תמיד בכבוד הגדול ביותר. הקשר שלך עם הלקוח שלך תמיד יאושר ומוגן. קבוצת חוק דמאס, P.C., פשוט כאן כדי לעזור לך להשיג את הטוב ביותר עבור הלקוח שלך.

 

עבור עורכי דין רבים שליחת הפניות היא אחת הדרכים הטובות ביותר להבטיח שתקבלו הפניות בתמורה. אך זהו תהליך עדין ולעיתים מסובך.
אם אתה גורם יותר נזק מתועלת כשאתה משתף הפניות, העמיתים שלך פחות נוטים להחזיר את החסד בהמשך הדרך.
עקוב אחר חמשת הכללים האלה כדי לוודא שאתה שולח הפניות באיכות גבוהה לעמיתים שלך, ובונה שותפויות הפניה חזקות ומשפיעות.
1. אל תתייחס למקרים שטויות
בין אם אתה מתייחס בפעם הראשונה ובין אם אתה משלים הדדיות, הפניית מקרה שטויות תפגע במוניטין שלך. על ידי שליחת תיק גרוע, במקום שעורך הדין המקבל חייב לך תביעה, אתה חייב להם. הנמען עשוי להרגיש נאלץ לקחת את התיק כאדיבות עבורך, אך הוא יראה בהפניה ערך שניתן לך, ולא להם.
אתה יודע את המקרים עליהם מדובר:
Ones אלה עם בעיות בתיאוריה משפטית;
 היכן שהלקוח מפטר את סנגוריו של דיני ליטוש בשיעור הקל ביותר;
 כאשר הלקוחות הם משלמים רעים;
 שם יש ללקוחות מוניטין של נוקשה של עורכי הדין שלהם או שפשוט קשה להם להתמודד; או
 במקרים שפשוט אין הרבה ערך.
היה תמיד מקדימה עם בן זוג להפניה אם אתה שולח תיק שהוא פחות מהאידיאלי. ספר לעורך הדין המקבל מה אתה יודע על המקרה כדי שיוכל להעריך כראוי את הסיכונים לקבלו.
כמו כן, אדיב ליידע את המקבל כי לא תיעלב, וגם זה לא ישפיע על מערכת היחסים שלך עם ההפניה אם יחליט שלא לטפל בתיק. אתה לא רוצה שהם ירגישו מחויבים לקחת את התיק רק למען מערכת היחסים שלכם.

התהליך2. הכירו את קהל הלקוחות האידיאלי של עורך הדין המקבל
התייחסות למקרה שמתאים לא נכון לתרגול הנמען גרועה מאשר לא להתייחס בכלל.
זה שולח הודעה שלא כיבדת את הנמען מספיק כדי לקחת את המאמץ המינימלי הדרוש להבנת הלקוח האידיאלי שלה. זה מזיק במיוחד כשאתה מנסה לעשות הדדיות מהפניה קודמת. הנמען כבר הדגים את ערכה והבנתך את התרגול שלך בהפניה המקורית.
אין סיכון רב ואין תירוץ לא ללמוד על התרגול של הנמען. בורותך עושה רושם נורא על הלקוח הפוטנציאלי, שבזמנו בדיוק ביזבזת.
טיפ: כיצד להתייחס אם אינך בטוח אם מקרה מתאים
באופן אידיאלי, תוכלו להכיר את הלקוחות האידיאליים של עורך הדין המקבל לפני שתפנו. עם זאת, לעיתים מופיעות הפניות שלדעתך יכולות להיות מתאימות, אך יתכן שלא בטוח.
במקרה זה, היו כנים לגבי זה. התקשר לעורך הדין האחר והסביר שאולי יש לך הפניה, אך אינך בטוח אם זה מתאים. ואז שאל את עורך הדין אם זו הפניה מתאימה.
בהתקשרות ראשונה, תקבל קרדיט רק בשיקול עורך הדין, מה שעלול להוביל להפניות הדדיות בעתיד.

 

3. וודא שעורך הדין המקבל מתאים ללקוח
זכור, המוניטין שלך נמצא בתור, לא רק עם עורכי דין אחרים אלא גם עם לקוחות פוטנציאליים.
הכירו את המוניטין של הנמען בקהילה:
גלה כיצד הם קשורים ללקוחות. האם הם חסרי שטויות, מספרים כאילו זה יועצים או שהם נוקטים בגישה ייעוץ אמפתית יותר עם לקוחות?
הכיר את סגנון החוק שלהם:
לדוגמה, אל תשלח לקוח לעורך דין גירושין שיש לו מוניטין של “רוצח” כאשר כל מה שהם באמת רוצים זה גישור במפתח נמוך.
דע משהו על שיעורי המקלט וסגנון החיוב שלו:
האם מדובר בחייבים בשיעור גבוה? האם הם בעלי מחיר נמוך ואיטי? האם הם בודקים כל ניואנס בעניין של לקוח, בין אם נחוץ ובין אם לא (ובזמן הקצוב של הלקוח), או האם הם יעילים בעבודתם, ואפילו מציעים חיוב בתשלום קבוע?
אם הלקוח אינו יודע מה הוא מעדיף, עשה אותו לבחור:
אם הלקוח אינו בטוח לגבי צרכיו או העדפותיו, ספק ללקוח מידע על סגנון הנמען ותן ללקוח לבחור. חמושים במידע מספיק בכדי לקבל החלטה מושכלת, אם ההפניה בסופו של דבר לא תהיה התאמה טובה, תישא באחריות פחותה על המלצה רעה.

4. מכרו תמיד את עורך הדין המקבל מראש
הפניה שנסגרת בקלות מוערכת מאוד. זה מדגים שלקחת את הזמן לשלוח מוביל מאוד מוסמך למקבל.
הפניה שדורשת מאמץ רב לסגירה היא מעט יותר מאשר עופרת קרה. אמנם בדרך כלל מעריכים את כל הלידים, אך למוליכים קרים יש ערך פחות משמעותי.
אחת הדרכים להפוך עופרת קרה להובלה חמה היא על ידי מכירה מראש של עורך הדין המקבל ללקוח הפוטנציאלי.
הסביר ללקוח מדוע לדעתך עורך דין זה מתאים, כיצד אתה מכיר אותם (אם מתאים) וחוויות חיוביות שהיו לך עם עורך הדין. אם היה לך ניסיון מוגבל בהתמודדות עם עורך הדין המקבל, הודע ללקוח, אך גם יידע את הלקוח מדוע אתה ממליץ על עורך דין זה

 

5. באישור, שלח את פרטי הקשר של הלקוח לעורך הדין המקבל
שותפים להפניה טובה מבינים כיצד העסק זורם אל התנהג של שותפי ההפניה וממנה.
הפניות שכוללות את פרטי הקשר של הלקוח הפוטנציאלי טובים יותר מלידים שלא. הראשון נותן לעורך הדין המקבל אפשרות להמשיך את ההובלה ישירות, ומגדיל את הסבירות שהיא תיסגר. לכן להפניות עם פרטי קשר עם לקוח ערך הדדי גבוה יותר מאלו שבלי.
כמובן, וודא שאתה מקבל את אישור הלקוח לפני שתשתף את פרטי הקשר שלו עם עורך הדין המקבל
שלב כללים אלה בתהליך ההפניה היומי שלך ולא רק שתעזור לעמיתיך, אלא שתבחין בהבדל גם בהפניות האיכותיות שאתה מקבל.

היתרונות שלנו

• אנו משקפים אותך: משרדנו מעניק חשיבות עליונה לשמירה על האינטרסים והמוניטין של עורכי הדין המפנים שלנו. אתה יכול להיות סמוך ובטוח כי לקוחותיך יקבלו מאיתנו את אותה רמת מסירות, מקצועיות והיענות כמו שהם היו מכם.
• שירות לקוחות: אנו מחויבים לתחזק דלי קטן, המסייע להבטיח שכל לקוחותינו יקבלו את תשומת הלב האישית המגיעה להם. מהייעוץ הראשוני ועד לתוצאה הסופית, עורכי הדין שלנו מדריכים לקוחות בכל שלב בדרך ואנחנו זמינים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.
• התנחלויות נהדרות: השגנו מספר התנחלויות בנות שש ושבע ספרות עבור לקוחותינו הראויים.
• תוצאות מהירות: באמצעות ייצוג אגרסיבי ויעילות תפעולית, לרוב אנו מסוגלים להגיע לתוצאה מספקת בזמן.
• התמקדות בליטיגציה: עורכי הדין המיומנים שלנו הם בעלי הידע והניסיון הדרושים לטיפול בכל מקרה כאילו עומד לדין.
• משאבים אדירים: היכולת שלנו להתמודד עם הוצאות גדולות בתיק פירושה שנוכל לערוך חקירות יסודיות, לשכור עדים מומחים ולהשתמש בטכנולוגיה מתקדמת כדי לעזור לנו לבנות את המקרה החזק ביותר שאפשר.

השגת החומר הרפואי ובדיקתו
ראשית, על עורך הדין להשיג את החומר הרפואי מהמוסד המטפל, וכדאי שללקוחות יהיה חומר שצולם בזמן אמת לצורך הצלבה. לאחר מכן עליו לעבור על החומר ביסודיות, לוודא שאין מסמכים שהיו צריכים להיות ואינם ע”פ נהלים רפואיים מקובלים – ניירות עמדה של פורומים מחייבים וכדומה, לבחון את משמעות הדבר, להבין את הסוגיה ולהשתכנע שאכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית.

על עורך הדין להכיר את המומחים ואת התאמתם למתן חוות הדעת, להכיר את מכלול האינטרסים, האסכולות והחברויות ביניהם

בחירת המומחים והכנת חוות הדעת
כאשר עורך הדין משתכנע שיש רשלנות לכאורה, הוא מכין את החומר למומחה הרפואי כדי שיכין חוות דעת. על עורך הדין להכיר את המומחים ואת התאמתם למתן חוות הדעת, להכיר את מכלול האינטרסים, האסכולות והחברויות ביניהם. תפקידו של עורך הדין לא מסתיים בבחירת המומחה, אלא גם בהנחייתו לכתיבת חוות דעת שתהיה משכנעת מבחינה משפטית, בבדיקת טיוטת חוות הדעת ומתן הערות מתאימות עד לגיבושה הסופי לצורך הכנת התביעה.

חקירת המומחים היא השלב הדרמטי והחשוב ביותר בניהול התביעה. המומחים של הצד התובע נחקרים ועל עורך הדין להכין אותם, לדמות להם חקירה, לאתר את הנקודות החלשות שלהם, לעמת אותם איתן ולוודא שהמומחה יעמוד כראוי בחקירה. חשוב מכך, על עורך הדין לחקור את המומחים של הצד הנתבע

הגשת התביעה וניהולה
לאחר הגשת כל כתבי הטענות, בית המשפט מנסה להגיע לכלל פשרה בין הצדדים. בשלב זה נדרשים ביטחון וכישורי ניהול משא ומתן של עורך הדין, הכרת התחום והערכת התיק על ידו, שמשפיעים באופן דרמטי על ההישגים במשא ומתן.
במידה שניסיון הפשרה לא צלח, על עורך הדין להכין את התביעה, לאתר עדים רופאים ואחיות, להכין את העדויות הראשיות, לארגן את כל החומר הרפואי והמשפטי ולהוכיח את קיומה של הרשלנות מבחינה עובדתית ומשפטית.

חקירת המומחים
חקירת המומחים היא השלב הדרמטי והחשוב ביותר בניהול התביעה. המומחים של הצד התובע נחקרים ועל עורך הדין להכין אותם, לדמות להם חקירה, לאתר את הנקודות החלשות שלהם, לעמת אותם איתן ולוודא שהמומחה יעמוד כראוי בחקירה. חשוב מכך, על עורך הדין לחקור את המומחים של הצד הנתבע. בשלב זה המומחיות, הידע, הביטחון ויכולת ההעמקה והלמידה של עורך הדין הם מכריעים, שכן עליו להתמודד עם הרופאים בתחום המומחיות שלהם.

 

תחום הרשלנות הרפואית בישראל

 

בתוך עשור חלה עלייה של 57% בסך סכומי הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית: מ-190 מיליון שקל ב-2010 לכדי כ-300 מיליון שקל ב-2019, כך על פי נתוני חברת ענבל המבטחת כ-50% מהצוותים הרפואיים במערכת הבריאות הציבורית.

בדיווח ב”ידיעות אחרונות” נמסר כי על פי נתונים אלה, מדי שנה מוגשות לבתי משפט בישראל כ-800 תביעות רשלנות רפואית נגד בתי החולים הציבוריים. חלקם הגדול מסתיים בפיצויים. מתוך כ-900 תביעות שהוגשו ב-2018 נמצאו כ-550 מוצדקות. 14% מהתביעות שהוגשו ב-2019 היו נגד רופאים ואנשי צוות במחלקות יולדות. עוד נמסר שאלפי תביעות עדיין נדונות בבתי המשפט וטרם הוכרעו. הסך הכולל של התביעות מגיע לשלושה מיליארד ו-540 מיליון שקל.

חברת ענבל מסבירה את הנתונים שבידיה בכך שהעלייה בהיקף התביעות משקפת עלייה בתוחלת החיים וגם עלייה בהיקף הטיפולים הרפואיים הניתנים כיום בבתי החולים. כמו כן, זהו ביטוי לעלייה במודעות הציבור לנושא הרשלנות הרפואית לצד עלייה במספר עורכי הדין העוסקים בתחום זה.

אלפי תביעות תלויות ועומדות שעדיין מתנהלות בבתי המשפט מגיעות להיקף חסר תקדים של 3 מיליארד ו-540 מיליון שקל.

עבור הנפגעים ומשפחותיהם, ההתמודדות היומיומית עם מצבים אלה קשה מבחינה נפשית, רגשית וכלכלית. במקרים בהם הנזקים נגרמו כתוצאה מרשלנות רפואית, יש לסכום הפיצוי שיתקבל השלכות ישירות על יכולתם של הנפגע ומשפחתו להמשיך את חייהם בצורה קלה יותר מבחינה כספית, לממן טיפולים שנמצאים מחוץ לסל ולקבל שירותי עזרה ושיקום מיטביים.

בסקירה זו, נעסוק בנקודות שחשוב לדעת לפני שפונים לעו”ד המתמחה ברשלנות רפואית, ונסביר מדוע חשוב לקבל סיוע משפטי מעו”ד בעל מומחיות וניסיון רב, לא רק בתחום הנזיקין או הרשלנות הרפואית ברמה הכללית, אלא כזה אשר צבר ניסיון משמעותי ומוניטין בניהול תביעות הריון ולידה להן מאפיינים ייחודיים. לכן, במצבים בהם עולה חשד לקיומה של רשלנות רפואית במהלך ההיריון או הלידה, חשוב לבחון בצורה מקצועית האם קיימת עילת תביעה כלפי הגורם הרפואי המטפל.

אילו מקרים נפוצים בתחום?

רשלנות רפואית בהריון ולידה הינו תחום משפטי נרחב ומורכב, הכולל מגוון מקרי נזק וסוגים שונים של כשלים רפואיים. המקרים השכיחים כוללים אי גילוי מוקדם, טרום ההיריון, של סיכונים גנטיים ללידת ילוד פגוע, אי גילוי, במהלך ההיריון, של ליקויים מבניים ו/או מומים גנטיים אצל העובר, כשל בזיהוי ו/או בטיפול בתחלואה הריונית שעלולה לפגוע בעובר ובאם, ניהול כושל של לידה באופן הגורם ו/או לא מונע מצוקה עוברית אשר עלולה להסתיים בנזק כבד כשיתוק מוחין, כמו גם בנכויות נוירולוגיות ואורתופדיות שונות ועוד.

למרות שמספר התביעות המוגשות מדי שנה לבתי המשפט בישראל בגין רשלנות רפואית בהריון ולידה אינו גבוה, הרי שסך הפיצוי הכספי הנפסק בתביעות אלה מהווה למעלה ממחצית סכום הפיצויים המשולם בתחום הרשלנות הרפואית בכלל.

מהם שלבי הטיפול בתביעת רשלנות רפואית?

תחקור נסיבות המקרה- מצד אחד, אתם, הנפגעים, מכירים את הסיפור שלכם באופן הטוב ביותר. מה שאתם יודעים לספר לנו, אף אחד אחר לא יכול (ובדרך כלל גם לא רוצה…). מצד שני, לעתים ישנם פרטים שעלולים להראות לכם לא חשובים, אך למעשה הינם ברי חשיבות אדירה. שלב התחקור שלכם הינו קריטי לביסוס ולניהול התביעה, מאחר שלעתים קרובות הרשומה הרפואית אינה משקפת בצורה מלאה ומהימנה את השתלשלות הדברים כהווייתה. לכן, בשלב הראשון, עורך דין מומחה בתחום, נפגש עם המטופל וגובה ממנו, במסגרת תחקור מדוקדק, פרטים מדויקים ומידע רלבנטי מקיף ובעל ערך אודות נסיבות המקרה. ככל שיש צורך, יילקח מידע רלוונטי גם מבני משפחה אחרים אשר היו עדים להתרחשויות.
איסוף מידע רפואי רלבנטי- על מנת לבחון האם מדובר ברשלנות רפואית בהריון או בלידה, מקבל עורך הדין מהמטופל כתב ויתור על סודיות רפואית ופועל לאסוף את התיקים הרפואיים של המטופל מהמוסדות הרפואיים בהם הוא קיבל טיפול. זאת, מאחר שהחומר הרפואי מאפשר ללמוד אודות הטיפול הרפואי שקיבל המטופל לרבות הליכים רפואיים שננקטו, אילו בדיקות מקיפות הוא עבר, האם נערכו התייעצויות פנימיות בין הרופאים המטפלים וכן הלאה. לאחר קבלת התיעוד הרפואי במלואו, ובכלל זה אף מידע פנימי המצוי אצל הגורם הרפואי המטפל ואינו מתועד ברשומה הרפואית, בוחן עורך הדין את נסיבות ופרטי המקרה בצורה יסודית ומציג אותו לעיונו של רופא בעל מומחיות בהריון ולידה, לצורך בחינה מקצועית וגיבוש חוות דעת רפואית.

קבלת חוות דעת של מומחה רפואי בתחום

מכוח תקנות סדר הדין האזרחי, תשמ”ד – 1984, לכל תביעה בנושא רשלנות רפואית בהריון ולידה, יש לצרף חוות דעת רפואית של מומחה רפואי שזהו תחום מומחיותו, על מנת להוכיח ולבסס את הטענות המפורטות בכתב התביעה. לעתים, עולה צורך בקבלת מספר חוות דעת מתחומי רפואה שונים. לדוגמא, במקרים בהם נגרם ליילוד נזק מוחי כתוצאה מניהול כושל של הלידה, יהיה צורך בחוו”ד של מומחה למיילדות וגניקולוגיה אשר יתייחס לנאותות ניהול הלידה, וממומחה לנוירולוגית ילדים לגבי הנזק הנוירולוגי שנגרם ליילוד ולקשר הסיבתי בינו לבין אירועי הלידה.

המומחה הרפואי בוחן את כל המידע והחומר הרפואי שנאסף בתיק, וככל שנדרש – בודק את המטופל, ומגבש החלטה מקצועית לגבי השאלה האם הגורם הרפואי המטפל התנהל באופן סביר ונאות, אם לאו. בחוות הדעת מטעמו, נדרש המומחה הרפואי לפרט ולנמק את שלבי הטיפול הרפואי המגלמים לדעתו את הרשלנות, מהו היקף וטיב הנזקים אשר נגרמו ליילוד ו/או לאם, וכן להצביע על קיומו של קשר סיבתי בין הטיפול הרשלני לבין הנזקים.

נדגיש – השלבים המקדימים של תחקור ענייני ויסודי, איסוף מלוא החומר הרפואי, קבלת חוות דעת איכותית ממומחה מוביל וגיבוש נכון של עילת התביעה המשפטית, מהווים חלק מהותי וחשוב שיש בו כדי להכריע את גורל התביעה כולה.

אילו תנאים צריך להוכיח בתביעה?

לאחר שעורך הדין מקבל לידיו את כל המסמכים הרפואיים ואת חוות הדעת הרפואיות הרלבנטיות התומכות במסקנה המשפטית כי מדובר ברשלנות בהריון או בלידה, הוא ניגש למלאכת הכנת כתב התביעה בתיק.

במסגרת כתב התביעה, וחוות הדעת הרפואיות המצורפות אליו, נטענות הטענות העובדתיות, הרפואיות והמשפטיות אשר, כאשר יוכחו בבית המשפט, יגבשו את עילת הרשלנות המנויה בסעיפים 35 – 36 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש].

איך נראה ההליך המשפטי?

בתביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה ההליך המשפטי אינו קצר. הוא אורך זמן, הוא מורכב והוא דורש מעוה”ד שלכם מיומנות מקצועית עליונה והכרה של כל השחקנים – עורכי דין, שופטים, מבטחים, מומחים רפואיים, וכמובן – אתכם. עליכם לצפות ולהיערך למספר שנים של ליטיגציה עד לסיומו המוצלח של ההליך, ולקשר מתמשך עם עוה”ד המייצג אתכם. רמת מעורבותכם בהליך תלויה, בעיקרה, בכם. ישנם לקוחות המעוניינים להיוותר “מרוחקים” מההליך, וישנם אלה הרוצים קשר אינטנסיבי והדוק עם האירועים המשפטיים.

איך נקבע סכום הפיצויים?

בכתב התביעה יש לפרט את מכלול הנזקים שנגרמו ליילוד ו/או לאם ואת חומרתם, לפי ראשי נזק עיקריים, כגון כאב וסבל, הפסדי השתכרות ופגיעה בפוטנציאל ההשתכרות, עזרת צד ג’, הוצאות רפואיות ושיקומיות, הוצאות נסיעה מוגברות, התאמות דיור ורכב ועוד רכיבי נזק רבים ומגוונים, הכל בהתאמה למקרה ולנפגע.

בית המשפט קובע את סכום הפיצוי הכספי על סמך ראשי הנזק השונים ובחינת הנסיבות הספציפיות של המקרה והנפגע – חומרת הפגיעות, סוגי הנזקים, שיעור אחוזי הנכות שנקבעו בחוות הדעת הרפואיות, המגבלות התפקודיות והתעסוקתיות, שיעור סיכויי ההחלמה אשר נגרעו מהמטופל (במקרים נתונים) ועוד. לכן, סכומי הפיצויים אינם קבועים אלא משתנים בכל תביעה בהתאם לנסיבות ולחומרת הנזקים.

במקרים של סיום התביעה בהסכמה בין הצדדים – מצב דברים די נפוץ – נקבע סכום הפיצוי במשא ומתן בין הצדדים, בהתבסס על הערכתם את הנזקים בצד הסיכונים והסיכויים המגולמים בתביעה.

מדוע חשוב להסתייע בעורך דין מנוסה ומיומן בניהול תביעות אלה?

תביעות בגין רשלנות רפואית בהריון ולידה הן מורכבות מאוד לבירור ולהוכחה ולכן מצריכות מומחיות ספציפית בתחום, ידע נרחב וניסיון מעשי עשיר של עורך הדין המנהל את ההליך. זאת, לאור מאפיינים ספציפיים, המבדילים את התביעות בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה מתביעות רשלנות בתחומי רפואה אחרים.

כך, ברוב המקרים, מדובר בתביעות בהן הנזקים והפיצויים בגינם הינם גבוהים מאוד, מה שמעלה משמעותית את הסיכון של הגורמים הרפואיים ומבטחיהם, ה”נלחמים” ביתר שאת בתיקים אלה.

בנוסף, בתביעות רשלנות רפואית בהריון ובלידה קיים לא פעם קושי להשיג חוות דעת רפואיות, בשל מה שנהוג לכנות “קשר השתיקה” בין רופאים מובילים בתחום, ולאור מגבלות חוקיות ואחרות החלות על רופאים ומונעות מהם לתת חוו”ד כנגד מעסיקיהם. יש לזכור שכדי להצליח בתביעה ולמקסם את סכום הפיצויים, הכרחי להיעזר במומחים רפואיים מהימנים ומנוסים, אשר יערכו חוות דעת איכותית ומבוססת מבחינה מקצועית וגם יידעו להגן עליה באופן מיטבי בחקירות מעל דוכן העדים.

לפיכך, ובמיוחד במקרים המגלמים נזק כבד, ישנה חשיבות עליונה להתקשרות עם עורך דין מומחה בתחום, בעל מוניטין, המחזיק בידע הדרוש לניהול תביעות אלה, מכיר את המומחים המובילים בענף ובעל ניסיון מוכח ומוצלח בניהול תביעות רשלנות רפואית בהריון ולידה.

מהו הבסיס להתקשרות עם עוה”ד?

שכר הטרחה של עורכי הדין העוסקים ברשלנות רפואית בהריון ולידה נקבע על בסיס הצלחה בהליך. מזה שנים ארוכות שעילית עוה”ד בתחום גובים 25 אחוזים מסכום הפיצויים המופק בפועל, כאשר רובו של שכר טרחה זה ממומן ע”י הגורם הנתבע. ככל שהמקרה, לאחר בדיקה, אינו מבשיל לכדי תביעה, או במקרה שהתביעה נדחית על ידי ביהמ”ש – עוה”ד אינו גובה שכר טרחה כלשהו. סכומי הנזק המשולמים לניזוק, לסוגיהם, אינם חייבים במס הכנסה.

לאור המורכבות העצומה של ניהול התביעות בתחום זה, וההשלכות הכלכליות המשמעותיות של תוצאת ההליך המשפטי לגבי הנפגעים ובני משפחתם, חשוב לבחור בעורכי הדין המובילים בשוק, בעלי היכולת המקצועית להפקת התוצאות הטובות ביותר.

 

מדוע בחרת בתחום זה?

“תחילה רציתי להיות רופא ילדים. כשהתחלתי להתייעץ עם רופאי ילדים הבנתי שהם נמצאים בקשר רציף עם רופאי אף אוזן גרון ושכדאי לי לפנות לתחום זה שיש בו פן יותר מעשי, טכני וכירורגי. מה גם שזהו תחום עצמאי שמשלב בתוכו כירורגיה, רפואה פנימית, רפואת ילדים וגם אסתטיקה הקרובה מאוד לליבי”.

מי המודל לחיקוי שלך, המנטור?

“שלושה רופאים בכירים בתחום הרינולוגיה מהווים עבורי מודל לחיקוי: פרופ’ היינס שטמברגר ז”ל, שנפטר לפני כשנה והיה הראשון להכניס לעולם את הניתוחים האנדוסקופיים של הסינוסים. השני הוא פרופ’ דיוויד קנדי, חוקר דגול ואחת הדמויות החשובות בתחום אף אוזן גרון, שהכניס לפני למעלה מ-20 שנה את הניתוחים האנדוסקופים לארה”ב. אני נפגש עימו לעתים בכנסים ברחבי העולם. הרופא השלישי הוא פרופ’ וולפגאנג דרף ז”ל מגרמניה, אחד המנתחים הדגולים באירופה שיש אפילו ניתוחי סינוסים הקרויים על שמו”.

ספר בבקשה על מקרה בלתי נשכח בחיים המקצועיים.

“היו הרבה מקרים בלתי נשכחים אך שניים מהם זכורים לי היטב. מקרה אחד הוא של אישה צעירה שהגיעה לחדר מיון עם סכין באורך של כחצי מטר תקועה בתוך חלל הפה ועמוד השדרה. באופן בהול היא הוכנסה לניתוח והסכין נשלף בזהירות מגופה תוך שמירה על האיברים הפנימיים כך שלא ייווצר דימום. למזלה הרב, לא נגרם נזק לעמוד השדרה על אף שהסכין חתכה את החוליה הצווארית העליונה.

“המקרה השני התרחש בעקבות פיגוע רב נפגעים שהתרחש בערב ליל הסדר במלון פארק בנתניה. נקראתי בדחיפות למיון וקיבלתי לידיי מטופלת שנפגעה כתוצאה מהתפוצצות המחבל המתאבד, כך שכל עצמותיו התרסקו ונכנסו לה רסיסים לצוואר. בניתוח דחוף הוצאו מגופה הרסיסים שהיו למעשה עצמות אדם ונשלחו לאבו כביר לצורך בדיקה. הסתבר שהן היו נגועות בדלקת כבד נגיפית B. אותה אישה למעשה נדבקה במחלה וקיבלה טיפול בהתאם כדי למנוע את התפשטות המחלה. לולא החליטו צוות הרופאים לשלוח את העצמות לבדיקה, אותה אישה לא היתה מגלה כלל שנדבקה במחלה ולא היתה מקבלת טיפול בהקדם. סיפור מיוחד זה זכה להתפרסם בספר ‘טרור ורפואה'”.

אם לא היית רופא…?

“הייתי ארכיטקט או צייר. בתקופת התיכון והצבא אהבתי מאוד לצייר בשמן פורטרטים וציורים סוריאליסטיים. עם זאת, תחום הרפואה משך אותי מאז תקופת התיכון כשלמדתי במגמת ביולוגיה ואף התנדבתי במד”א מספר שנים”.

מהם התחביבים שלך?

“ציור, צילום וטיולים. אני מאוד אוהב לטייל ברחבי העולם ולצלם מקומות מיוחדים. לאחרונה חזרתי מטיול באתיופיה, שם צילמתי מקומות מרהיבים ותיעדתי רגעים יפים של השבטים המתגוררים בדרום המדינה”.

מהו המוטו שלך בעבודה היומיומית?

“תמיד לשאוף להעניק למטופלים רפואה ברמה מקצועית גבוהה תוך מתן שירות אישי למטופלים –רפואה מותאמת אישית. חשוב לי מאוד גם להקדיש מזמני ומהמשאבים שברשותי על מנת ללמד בצורה המקצועית והטובה ביותר את הדור הבא של הרופאים”.

לסיום, מה היית משנה במערכת הבריאות?

“הייתי מעביר יותר תקציבים לבתי החולים ומאפשר לרופאים לעבוד ביותר נינוחות ובלי לחץ, כולל מתן זמן למחקר על ידי הוספת תקנים. יש לתת יותר משאבים לרופאים כדי שלא ילכו ל’עבודות נוספות’ וישקיעו את זמנם בעבודה הציבורית”.

רשלנות רפואית – כיצד ניתן לקבל פיצויים עקב אובדן סיכויי החלמה
במרכזה של כל תביעה בגין רשלנות רפואית, עומדת שאלת הנזק שנגרם לתובע וזו תקבע מהו גובה הפיצוי הכספי לו הוא זכאי. ברבות מן התביעות, ראש הנזק העיקרי הוא אובדן סיכויי החלמה. זהו מצב שבו רשלנות הטיפול הרפואי, במעשה או במחדל, גרמה למטופל לא רק לנזק פיזי בהווה, אלא גם פגעה בסיכויי ההחלמה העתידיים שלו. בתי המשפט הכירו באובדן סיכויי החלמה כנזק בר פיצוי ופוסקים סכומי פיצויים גבוהים לנפגעי רשלנות רפואית, בהתאם לנסיבות המקרה.

כל אדם המעניק טיפול רפואי, מחויב לפעול על פי סטנדרט הטיפול הסביר. חריגה מנהלי הטיפול המקובלים, אשר גרמה לנזק פיזי ממשי למטופל, היא רשלנות רפואית והיא מקנה למטופל עילה להגיש תביעה כספית לפיצויים בגין כל הנזקים שנגרמו לו עקב הרשלנות הרפואית. למרבה הצער, רשלנות רפואית היא נפוצה מאוד ומתרחשת בכל סוגי הטיפולים ובכל שלבי הטיפול הרפואי. ישנם מקרים של רשלנות באבחון, רשלנות במתן הטיפול וכן רשלנות רפואית במעקב, כאשר כל אחד מהם יכול לגרום למטופל לנזקים פיזיים חמורים.

האם כל נזק שנגרם למטופל הנו תוצאה של רשלנות רפואית?

התשובה היא לא.

הוכחת רשלנות רפואית דורשת מן הנפגע להראות כי הטיפול הרפואי שניתן לו חרג מסטנדרט הטיפול הסביר, כי הנזק שנגרם לו הנו תוצאה של אותו טיפול (הוכחת הקשר הסיבתי) ולבסוף כי נגרם לו נזק פיזי מהותי מן הטיפול הרפואי.

אובדן סיכויי החלמה

אחד מן הנזקים החמורים ביותר של רשלנות רפואית, הוא אובדן סיכויי החלמה. זה מצב שבו כתוצאה מאבחון מאוחר, מטיפול רפואי לא מתאים או רשלנות רפואית במעקב הרפואי, המטופל איבד אחוזים ניכרים מהסיכויים שלו להחלים באופן מלא. המקרים השכיחים של אובדן סיכויי החלמה מתרחשים בשל אבחון מאוחר של מחלה, אשר אבחון מוקדם שלה הוא קריטי להחלמה. אחת הדוגמאות הנפוצות ביותר היא מחלת הסרטן. כאשר זו אינה מאובחנת במועד, הגידול הסרטני מתפשט בגוף וכך הולכים וקטנים הסיכויים להחלמה מן המחלה.

דוגמא נוספת היא אבחון של מחלות כרוניות. במקרים רבים, אבחון מאוחר של מחלה כרונית, כמו גם טיפול שגוי או רשלנות באבחון, מאפשרים את הידרדרות המחלה, דבר אשר יכול לגרום לנזקים בלתי הפיכים ופגיעה מהותית מאוד באיכות החיים של המטופל. אמנם, הסיכויים להחלים באופן מלא ממחלה כרונית הם נמוכים ועל כן קיבלה את שמה, אולם, הטענה היא כי לולא הרשלנות הרפואית, למטופל היה סיכוי גדול יותר לאיכות חיים טובה יותר ולהחלמה של חלק מתסמיני המחלה.

כיצד נקבע גובה הפיצוי?

ככלל, בתביעת רשלנות רפואית, כבכל תביעה אזרחית אחרת, על התובע להוכיח את טענותיו ברף של למעלה מ51%. עם זאת, בכל הנוגע לפיצויים עקב אובדן סיכויי החלמה, הנפגע יכול לקבל פיצוי גם אם לא עמד ברף זה. ההלכה בעניין זה ניתנה בפרשת פאתח, שם דובר היה על רשלנות רפואית בשל אבחון מאוחר של גידול בעצם הפנים. לאחר האבחון, עבר התובע ניתוח שנכשל ולפיכך, הגיש הוא תביעה בגין אובדן סיכויי החלמה.

בית המשפט קבע כי לו היה הניתוח נערך בזמן, סיכויי ההחלמה של הנפגע היו 30% בלבד וקביעה זו הובילה את הנתבעת, קופת חולים כללית, לטעון כי משסיכויי ההחלמה לא עומדים על 51% לפחות, יש לדחות את התביעה. בית המשפט דחה טענה זו וקבע כי הכלל בדיני נזיקין, הקובע כי על התובע להוכיח את הקשר הסיבתי על פי מאזן הסתברות ואם לא עמד בנטל זה, לא יפוצה, אין להחילו במקרה של אובדן סיכויי החלמה. במצב זה, יש לאמץ גישה של מתן פיצוי חלקי בדרך של הסתברות או אומדנה. לפיכך, התובע בפרשת פאתח, קיבל פיצוי כספי בגובה 30% מהנזק בשל סיכויי החלמה שאבדו וקביעה זו עיצבה את ההלכה לעניין זה.

מומים מולדים
מומים מולדיםמומים מולדים הם פגיעות גופניות הנצפות בעובר מזמן היוולדו, ומערבות איברים שונים בגוף. קיימים סוגים רבים של מומים מולדים, מסיבות מגוונות. מעריכים שהשכיחות הכוללת של מומים מולדים בתינוקות נעה סביב 3%. כלומר, אחד מכל שלושים תינוקות שנולדים (בערך) יסבול ממום מולד כלשהו.

מומים מולדים אחדים ניתנים לתיקון כירורגי מהיר ופשוט, בעוד שמומים אחרים מצביעים על מחלות מורכבות, עם מהלך וטיפול מסובכים.

גורמים למומים מולדים
מום מולד הוא תוצאה סופית של פגיעות אפשריות רבות בעובר. הפרעות כרומוזומליות (למשל: תסמונת דאון) או גנטיות אחרות נקשרו למומים מולדים. תסמונת דאון ידועה כגורמת למגוון של מומי לב, בעיקר כאלו הקשורים למחיצות בין העליות והחדרים.

זיהומים רחמיים יכולים גם הם לגרום למומים מולדים. זיהום באדמת, CMV ומחלת העגבת מובילים למומים בעובר. גם תרופות יכולות להביא להופעת מומים.

תרופות וחומרים הרעילים לעובר מכונים חומרים “טרטוגנים”, ויש לבדוק היטב כל תרופה להערכת בטיחות נטילתה בהריון. תרופות כנגד מחלת האפילפסיה, למשל, עלולות להביא למומים שונים (בעיקר במערכת העצבים ובכליות), ולעיתים קשה למצוא טיפול חלופי לתרופות אלו במהלך ההיריון.

גם קרינה היא גורם טרטוגני, ולכן נמנעים מחשיפה מיותרת לקרינה (למשל: בבדיקות הדמיה) בהריון. גורמים פיזיקליים ברחם יכולים להוביל גם כן למומים. מיעוט קיצוני של מי שפיר (לרוב בעקבות מום עוברי אחר) מפריע להתפתחות הריאות , הגפיים והפנים.

למרות כל הסיבות הידועות שצוינו, מרבית המומים אינם ניתנים לייחוס לגורם ספציפי אחד, אלא הם מולטי-פקטוריאלים, וסיבות מרובות ומגוונות, שרובן טרם זוהו, גורמים להופעתם בעובר.

אבחנה של מומים מולדים
בחלק נכבד מן המומים המולדים ניתן להבחין עוד בטרם נולד התינוק, באבחנה טרום לידתית הנעשית בבדיקת סקירת מערכות. בדיקה זו מבוצעת על ידי גניקולוג, עם מכשיר אולטרה סאונד מתקדם, וכוללת התבוננות מדוקדקת בכל איברי העובר.

ניתן לבצע בדיקה זו בשלבים שונים של ההיריון, כאשר בדיקה מוקדמת יכולה ל”פספס” מומים שטרם התפתחו, ואילו בדיקה מאוחרת מגבילה את יכולתם של בני זוג לבצע הפסקת הריון יזומה, במידה והם מעוניינים בכך.

סוגים נבחרים של מומים מולדים
קיימים סוגים רבים מאוד של מומים מולדים. ענף רפואי שלם – טרטולוגיה – עוסק בתיאור של המומים והסיבות להן. נתאר כאן כמה מומים מולדים חשובים, במגוון מערכות בגוף.

מומי לב
מומי לב נפוצים למדי, ולעיתים לא מתגלים עד לגיל מאוחר. מומים נפוצים כוללים פגמים בדרגות חומרה שונות במחיצות בין עליות הלב (ASD) או בין חדרי הלב (VSD). מומים חמורים יותר קשורים לחוסר מעבר מלא למחזור דם בוגר – חור בלתי סוגר בין העליות (PFO), נוכחות של כלי דם המחבר בין עורק הריאה לאבי העורקים, ועוד.

נהוג לסווג את מומי הלב למומים הקשורים למעבר דם מצד ימין לצד שמאל של הלב (Right to left), המביאים לכיחלון ביילוד, ולמומים הקשורים למעבר מצד שמאל בלב לצד ימין (Left to Right), המביאים לאי ספיקת לב ביילוד.

מומי מערכת העיכול
מומים של מערכת העיכול נפוצים למדי, מכיוון שהתפתחותה של זו כוללת מספר שלבים מורכבים – יצירת צינור העיכול הראשוני, יצירת סעיפים מצינור זה, סיבובים בצירים שונים במרחב, ויציאה מגוף העובר וחזרה אליו בשלב מאוחר יותר בהריון.

מומים במערכת העיכול כוללים מעבר בלתי תקין בין הוושט לקנה (פיסטולה), איטמות של הוושט או התריסריון, נוכחות של חלקי מעיים מחוץ לבטן (גסטרוכיאזיס ואומפלוצלה) ועוד.

מומים של הפנים והפה
שפה וחיך שסועים הם מומים נפוצים למדי, שמשפיעים מאוד על מראה התינוק שנולד. שפה שסועה הוא מום אסתטי בעיקרו, שניתן לטיפול כירורגי פשוט. חיך שסוע הוא מום מורכב יותר, שעלול להשפיע על האכילה של התינוק, התפתחות השפה, זיהומים בדרכי הנשימה ובאוזן, וכדומה.

גם מומים אלו ניתנים לתיקון (על ידי כירורג פלסטי), בדרך כלל בשלבים שיכולים להימשך גם מספר שנים.

מומים של מערכת העצבים
אחד המומים הידועים של מערכת העצבים הם הפרעות בסגירת הצינור העצבי. כאשר הצינור העצבי העוברי לא נסגר כראוי, גם חוט השדרה אינו מוגן לגמרי, ותתכנה הפרעות נוירולוגיות שונות, כתלות בדרגת החשיפה והפגיעה (בעיקר: ספינה ביפידה).

מומים מסוג זה חשובים בייחוד משום שחלק ניכר מהם ניתן למניעה. התגלה, שנטילה של חומצה פולית לפני ובתחילת ההיריון מפחית את מספרם של מומים אלו. מומים אחרים של מערכת העצבים יכולים לפגוע בהתפתחות המוח, במבנה של גזע המוח ומיקומו (תסמונת ארנולד –כיארי) ועוד

רשלנות בהריון ולידה

הריון ולידה הם אחת מנקודות המפגש הבודדות בחיינו עם המערכת הרפואית שאינו מצב של מחלה או בעיה בריאותית אחרת אלא דווקא חלק בריא וטבעי מהחיים. דווקא בנקודה רגישה זו אנו מצפים מהמערכת הרפואית לסייע בידינו לעבור את התקופה הזו תוך מזעור הסיכונים וזיהוי יעיל של כל בעיה שעלולה להתעורר. מה קורה כאשר אותה מערכת מתרשלת בתפקידה זה?

רשלנות רפואית הינה מצב בו צוות רפואי חרג מסטנדרט הרפואה הסביר. מקרים כאלו קורים בכל תחומי הרפואה, ואולם, בתחום המיילדות והגניקולוגיה, נושא הרשלנות הרפואית הינו כזה המצוי כמעט מדי יום על שולחנות בתי המשפט ומחלקות ניהול הסיכונים בבתי החולים ובקופות החולים.

בתחום זה, אשר תחילתו עם כניסת האישה להריון וסיומו בהולדת הוולד, המון נקודות ואירועים המצריכים בחינה של התנהלות הצוות הרפואי. חשוב להדגיש כי קיומה של רשלנות רפואית, קל וחומר בתחום כמו הריון ולידה, חייבת להוביל לגרימתו של נזק על מנת שתהיה היתכנות לתביעה משפטית. כלומר, נניח ובמהלך ההריון לא הומלץ להורים לבצע בדיקת צ’יפ גנטי שיכולה לאבחן קיומם של מומים שונים בעובר, על אף שהאישה הייתה בסיכון שהצריך המלצה כזו. ייתכן מאוד והיעדר ההמלצה זו רשלנות רפואית. יחד עם זאת, ככל ולבסוף נולד עובר בריא ללא כל מחלות, אזי שאותה הרשלנות לא גרמה בפועל לנזק ומשכך אותם ההורים לא יפעלו להגיש תביעה. מנגד, כל מקרה של רשלנות רפואית הגורר עמו נזק, ייתכן ויוביל לתביעה משפטית במסגרתה יטענו הניזוקים לפיצוי.

איזה מצבים עלולים להיות תוצאה של רשלנות רפואית בהריון ולידה?
בתחום הרשלנות הרפואית בהריון ולידה מתנהלות תביעות שונות בבתי המשפט בארץ. קשה להקיף את כל הנושאים לגביהם מתייחסות אותן התביעות, אך נוכל לפרט להלן מקצת מהנושאים השכיחים הרלבנטיים לתביעות רשלנות רפואית.

ניתן להבחין בין רשלנות בתהליך ההריון לבין רשלנות במהלך הלידה עצמה. בתהליך ההריון נתמקד בעיקר בהיבטי תקינות מעקב ההריון, בדיקות חיוניות ו/או המלצות רפואיות שלא הובאו לתשומת לב ההורים, אבחנות שגויות או כל מימד אחר שבו ניתן היה לעלות מבעוד מועד על מום צפוי ולהביאו לתשומת לב ההורים טרם הלידה. להבדיל, במהלך הלידה נרצה נתמקד בתהליך הלידה, קשיים שהתעוררו במהלכה ונבחן לעומק את ההחלטות והפעולות שביצע הצוות הרפואי.

אמנם, רשלנות במהלך ההריון ו/או במהלך הלידה יכולה להביא לאינספור בעיות רפואיות עתידיות, יחד עם זאת ישנם מספר מצבים רפואיים ומומים שלרוב ניתן לקשור בינם לבין רשלנות רפואית בהריון ובלידה:

שיתוק מוחין
שיתוק מוחין הינו שם כולל להפרעות שונות הנגרמות והמאובחנות לרוב בילדים עד גיל 3. אבחנה של שיתוק מוחין, תוביל לרוב לבחינה מהותית של מהלך ההריון והלידה.

תביעות הקשורות לשיתוק מוחין לרוב עוסקות באי גילוי מוקדם של מצוקה עוברית, אי ביצוע ניתוח קיסרי על אף הנדרש, ופעולות רפואיות שונות שלא מנעו היעדר אספקת חמצן למוח העובר. לא ניכנס כרגע לעובי הקורה בנושא זה, אך ככל ואכן מוכח שאבחנה של שיתוק מוחין נובעת בשל רשלנות רפואית, הליך משפטי הינו מהלך מתחייב אשר ברוב המקרים יוביל לפיצויים משמעותיים לנפגע ומשפחתו, באופן שיכול להקל, ולו במעט, על הנטל הכלכלי הנוצר כתוצאה של הטיפול בילד הסובל משיתוק מוחין.

פרע כתפיים
בדומה לנושא שיתוק המוחין, קיימות גם תביעות רשלנות רפואית רבות העוסקות בתוצאות של פרע כתפיים (כליאת כתפיים) אשר נגרם במהלך הלידה. התביעות בנושא זה לרוב נוגעות בעצם ההתנהלות של הרופאים עת אובחן פרע הכתפיים, וכמו כן – בהתנהלות טרם הלידה, באופן שלעיתים יכול היה לאבחן (לרוב על פי משקל העובר) את הסיכון לפרע כתפיים, באופן בו היה מקום לבצע ניתוח קיסרי. בתיקים שעניינם רשלנות רפואית במצבים של פרע כתפיים מדובר לרוב בנזקים עצביים משמעותיים לתינוק (בין הידועים שבהם ניתן לציין את תסמונת ארב), אשר מצריכים במקרה של תביעה מוצדקת פסיקת פיצויים משמעותיים לניזוק ומשפחתו.

תסמונת דאון
נושא נוסף הקיים לא מעט בתביעות רשלנות רפואית הינו היעדר אבחנה של תסמונת דאון במהלך ההריון, מה שלעיתים בא לידי ביטוי בהיעדר המלצה או הפניה לביצוע בדיקות מסוימות שיכלו היו לאתר את קיומה או את הסיכוי הרב להתרחשותה. על אף שישנם אנשים הלוקים בתסמונת דאון ומנהלים אורח חיים עצמאי, הרי שתסמונת זו אף יכולה להוביל לנזקים לא פשוטים במובן הרפואי והקוגניטיבי שמחייבים את בני המשפחה להקדיש שעות רבות עבור בן המשפחה הלוקים בתסמונת. גם במובן זה, ישנן לא מעט תביעות רשלנות רפואית הדנות בנושא ורצוי שכל משפחה בה קיימת אבחנה של תסמונת דאון, תבחן האם ההליך הרפואי והמשפטי בעניינה היה תקין או שמא ישנה עילת תביעה.

מות עובר
אחת התוצאות הקשות ביותר של לידה, הינה מותו של העובר. עולם הרפואה מלא במקרים ובהסברים לתוצאה קשה זו, אשר במקרים מסוימים היא פשוט בלתי ניתנת למניעה ונובעת מסיבות רפואיות שונות. ואולם, במקרים רבים עולה כי ניתן היה למנוע את מות העובר, וזאת בין היתר במקרה בו לא אובחנה מצוקה עוברית במועד, לא הועברה יולדת לניתוח קיסרי בדחיפות ועוד. במקרים בהם ישנה תוצאה כה קשה, ניתן ואף צריך לבחון את הסיבות שהובילו אליה, לרבות בחינת ההתנהלות הרפואית. לאחר בדיקה רפואית ומשפטית, ניתן יהיה לדעת האם מקרה ספציפי מקנה להורים עילת תביעה אם לאו.

חשוב לציין כי התייחסנו לכמה מהמקרים הבולטים ביותר בהם יש מקום לחשוד בקיומה של רשלנות רפואית, אך יחד עם זאת בכל מצב שבו הריון ולידה הסתיימו בנזק לעובר ו/או לאם היולדת רצוי לבחון את המקרה ולגופו ולהתייעץ עם גורם משפטי.

התהליך
בהנחה וישנה אפשרות כי הנזק שנגרם לכם מקורו ברשלנות רפואית, עולה השאלה, מהו התהליך? כיצד מתחילים בבירור הנושא? וכמו כן, ככל ומדובר ברשלנות רפואית, מהן ההשלכות מבחינת זמן, עלויות ועוד.

ובכן, הצעד הראשון בבירור הזכויות בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה, ובכלל, הינו פנייה למשרד עו”ד העוסק בתחום הרשלנות הרפואית. בהגעה לפגישת הייעוץ יקשיב עוה”ד לפרטי המקרה וינסה לראות האם יש מקום לבחינתו. ככל והתשובה חיובית, עורך הדין יפעל לאסוף את כל התיעוד הרפואי הרלבנטי למקרה ויפנה למומחה רפואי מטעמו במטרה לבחון אפשרות לערוך חוות דעת רפואית לתמיכה בטענות התביעה. ככל ותשובת המומחה תהא כי קיימת לשיטתו רשלנות רפואית וכי הוא מסכים לערוך חוות דעת רפואית לבית המשפט, זו תועבר לעורך הדין אשר יפעל להגיש כתב תביעה אליו יצרף כמובן את חוות דעת המומחה. הליך זה של בירור מקצועי יכול להמשך מספר חודשים.

בנושא ההוצאות צריך לקחת בחשבון שעלות חוות דעת רפואית של מומחה הינה הוצאה די משמעותית.

לאחר שתוגש התביעה יחל למעשה ההליך המשפטי. הליך משפטי בגין רשלנות רפואית יכול להמשך זמן רב ונדרשת סבלנות. הזמן הממוצע בו מתנהל תיק מסוג זה הינו מאוד רחב (בין שנתיים לחמש שנים), דבר הנובע ממורכבות התיק ושל נתונים נוספים הקשורים בניהולו.

מכל מקום, וזאת חשוב לומר – תיקי רשלנות רפואית, לרוב אינם מגיעים להכרעה שיפוטית ואחוז נכבד מהם מסתיימים בהסדר פשרה מוסכם בין הצדדים. מעבר ליעילות וקיצור התהליכים, כולל כמובן העומס הנפשי הכרוך בהם, תוצאה זו מבטיחה קבלת פיצוי לניזוק וזאת תוך הפחתת הסיכון לדחיית התביעה בהליך המשפטי. כמובן שישנם מקרים בהם מחליטים להגיע להכרעה שיפוטית בפסק דין ובמקרה כזה התביעה יכולה להתקבל תוך פסיקת הפיצוי המלא בגין הנזק, ויכולה גם להידחות.

כך או כך, בכל מקרה בהם מעוניינים לבחון הליך משפטי, נכון יהיה לקבוע פגישה במשרד עורכי דין העוסק בתחום הרשלנות הרפואית, ובמועד הפגישה תוכלו כבר לקבל את מירב המידע אשר פורט דלעיל בקצרה, באופן מעמיק ומפורט יותר.

לאיזה סכום של פיצוי אנו יכולים לצפות במקרה של זכייה בתביעה?
כפי שכבר תואר בתחילת מאמר זה, הפיצויים בתיקים של רשלנות רפואית בהריון ולידה הינם לרוב על הצד הגבוה. זאת כיוון שהנזקים אשר נגרמים בתיקים אלו, הם ככלל קשים ביותר. משכך, באשר מתקבלת תביעה, על בית המשפט להתאים את גובה הפיצוי לגובה הנזק העומד מולו. חשוב להדגיש בנקודה זו, כי על אף שנכון לומר שסכומי הפיצויים בתחום זה הינם על הצד הגבוה, הרי שיש גם הבדלים משמעותיים ביותר בין תיק לתיק וכל תביעה ומקרה נידונים לגופם.

כך לדוגמא, ישנם פסקי דין בגין אובדן עובר הנעים בין פסיקות של 300,000 ₪ לפסיקות של 1,000,000 ₪. בתביעות בגין שיתוק מוחין שלא אובחן, ישנן פסיקות הנעות בין 1,000,000 ₪ לכאלו בהן נפסקו אף 15,000,000 ₪. בדומה לכך גם פסיקות שונות על תסמונת דאון, פרע כתפיים ועוד נושאים הקשורים ברשלנות רפואית בהריון ולידה.

מכאן ניתן ללמוד כי קשה לאמוד מראש את סכום הפיצוי על פי הנושא, וכי יש לבחון כל תיק ונסיבותיו הספציפיות. מה שכן, ניתן לומר באופן מפורש, כי ככל וקיימת עילת תביעה, סכומי הפיצוי בתחום זה הינם בהחלט גבוהים ובוודאי שמצדיקים ואף מחייבים לפעול ולממש את זכויותיהם המשפטיות של הנפגעים.

 

שיתוק מוחין ותביעות רשלנות רפואית
שיתוק מוחין הוא תופעה ששכיחותה בישראל עומדת על כ-0.2%. לעתים הנסיבות העומדות מאחוריה קשורות לרשלנות רפואית • כיצד תדעו האם זהו המצב ומתי להגיש תביעה? מאמר חובה להורים והורים לעתיד • בשיתוף

שיתוק מוחין עלול להיגרם בעקבות אירועים שונים בלידה, ולעתים בשל נסיבות הקשורות להריון. שכיחותה של התופעה בישראל עומדת על כ-0.2%-0.5% מהלידות, ובמספרים מוחלטים על כ-2-5 יילודים לכל 1,000 לידות.

ההתקדמות ברפואה בישראל אמנם הצליחה להביא לירידה משמעותית מבחינת סיבוכים בלידה שגורמים לשיתוק מוחין, אך מנגד, לאור השרידות הגבוהה של פגים לאחר לידה מוקדמת, ישנה עלייה בהיקף הסובלים משיתוק מוחין (שכן פגות ולידה במשקל של פחות מ-1.5 ק”ג הן סיבות ידועות לתופעה).

במקרים מסוימים ניתן להתוות קשר בין שיתוק מוחין לרשלנות רפואית. לדוגמה, ניהול רשלני של הלידה ואי שימת לב ל”נקודות אזהרה” שגרמו בסופו של דבר להתפתחות שיתוק מוחין. בסיטואציות כאובות אלה, חשוב שההורים ידעו כי ייתכן והם יכולים לתבוע פיצויים משמעותיים מבית החולים או בעליו.

בפרט לאור העובדה כי תביעות פיצויים בגין רשלנות רפואית בשיתוק מוחין יכולות להסתיים בסכומים גבוהים, המקפלים בחובם ראשי נזק כדוגמת אובדן השתכרות לעתיד, הוצאות רפואיות, הוצאות ניידות, עזרה צד ג’, הוצאות מגורים ודיור, הוצאות סיעוד ומטפלים, כאב וסבל, שכר אפוטרופוס ועוד.

כיצד ניתן לדעת האם שיתוק המוחין נגרם כתוצאה מרשלנות רפואית?

נשאלת השאלה, כיצד נדע האם שיתוק מוחין נגרם כתוצאה מרשלנות רפואית. התשובה הינה מורכבת ונגזרת הן מאדנים משפטיים והן מאדנים רפואיים.

מבחינה משפטית, על מנת לצקת תוכן תחת תביעה בגין רשלנות רפואית, יש להוכיח שלושה יסודות העומדים מאחורי המושג “עוולת הרשלנות”, כפי שהיא מוגדרת בסעיפים 35-36 לפקודת הנזיקין.

יסודות אלה הם התרשלות, נזק וקשר סיבתי ביניהם. דהיינו, הנפגע ובני משפחתו יהיו זכאים לפיצוי ככל שיהיה בידיהם להוכיח, בעזרת חוות דעת רפואית וייצוג משפטי, כי התנהלות הצוות הרפואי היא זו שגרמה להתפתחות שיתוק המוחין.

נטל ההוכחה בתביעות נזיקין מונח על כתפיו של התובע, מכוח הכלל הידוע ש”המוציא מחברו עליו הראיה”. על כן, התובעים, שהם היילוד והוריו, נדרשים להוכיח במרבית המקרים ברמה של 50% לפחות כי כל יסודות עוולת הרשלנות מתקיימים במקרה המדובר.

כיצד עושים זאת? בשלב ראשון מומלץ להתקשר עם עורך דין העוסק בייצוג נפגעי רשלנות רפואית, ואשר הינו בעל ידע וניסיון בתיקים מורכבים של רשלנות רפואית בלידה ובהיריון. שנית, יש לבקש מבית החולים את מלוא הרשומות הרפואיות אשר תיעדו את הלידה, וכן להשיג רשומות רפואיות נוספות רלבנטיות מתקופת ההיריון.

הרשומות הרפואיות מועברות לבחינה על ידי מומחה רפואי מתחום הגניקולוגיה והמיילדות, אשר בודק היטב את השתלשלות האירועים בזמן אמת לאור החומר המונח לפניו. ככל שהמומחה מזהה כי הצוות הרפואי חרג מהתנהלותו כפי שמצופה ממנו כ”צוות רפואי סביר”, הוא יערוך בהתאם חוות דעת רפואית שתצורף לכתב התביעה. חוות דעת זו, שהמומחה הרפואי יכול גם להידרש להעיד עליה בחקירה נגדית בהליך המשפטי, היא זו אשר מבססת את האלמנט הרפואי בתביעה המשפטית.

עורך הדין המייצג את הילד/ה וההורים יחבר בין הממצאים הרפואיים להיבטים המשפטיים, בהתאם לחוק והפסיקה. במקביל יוערכו הנזקים שנגרמו לתובעים, וינוסחו ראשי הנזק הרלבנטיים.

סכומי הפיצויים הנפסקים בתביעות רשלנות בלידה

סכומי הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית בלידה בכלל, ורשלנות רפואית בגין שיתוק מוחין בפרט, יכולים להיות גבוהים במיוחד. לעתים קרובות, הם מגיעים עד כדי מיליוני שקלים, מן הטעם הפשוט כי הנזק הרפואי שנגרם ליילוד הוא נזק בלתי הפיך.

ילד הסובל משיתוק מוחין יתקשה מאד להתפרנס בכבוד, והוריו יידרשו לתמוך בו כלכלית ואישית לאורך כל ימי חייו. סכומי הפיצויים אמורים אפוא לגלם את ההוצאות הגדולות הללו, ולאפשר להורים ולילד לנהל חיים בכבוד.

הנה לדוגמה היקפי פיצויים אשר נפסקו בהליכים מסוג זה בשנים האחרונות, וראשית נזכיר את אחד המקרים הבולטים מהתחום, כאשר בית המשפט המחוזי באזור מרכז פסק פיצויים בסך כ-15 מיליון שקלים לקטין הסובל משיתוק מוחין בגין רשלנות רפואית (ת”א 53580-05-12). זאת לאחר שהרופאים בבית החולים, למרות האצה בדופק העוברי, השתהו בחילוץ העובר מרחם אמו.

בפסק דין אחר אשר ניתן בבית המשפט המחוזי בלוד בנובמבר 2018 (ת”א 35381-07-13), הוערכו נזקיו של קטין הסובל משיתוק מוחין בשל רשלנות רפואית בכ-6.1 מיליון שקלים. אגב, מעניין לציין כי בית המשפט פסק לתובעים רק כמחצית מהסכום, לאור אשם תורם של ההורים בשיעור של 50%. זאת בשל המתנה מיותרת של כמעט שעה מהמועד בו הרופאים המליצו על ניתוח קיסרי, ועד המעבר לחדר הניתוח. הסיבה – סירוב האם והאב לעבור ניתוח קיסרי לאור אמונתם הדתית.

באוקטובר 2006, בית המשפט המחוזי בחיפה (ת”א 1381/99) קיבל תביעה בגין רשלנות רפואית שגרמה לשיתוק מוחין, והעמיד את הפיצויים המגיעים לילד על סכום של כ-4.2 מיליון שקלים (הפסד השתכרות, נזק ללא ממוני, עזרת הזולת, הוצאות דיור, הוצאות ניידות, הוצאות כלליות, אביזרים וציוד, שכר אפוטרופוס, הוצאות רפואיות והוצאות שונות). ערעור על גובה הפיצוי שהוגש לבית המשפט העליון נדחה בשנת 2015.

בפסק דין אחר, שניתן על ידי בית המשפט השלום בתל אביב (ת”א 68905-06), נפסקו פיצויים בסך כ-2.1 מיליון שקלים בשל שיתוק מוחין ורשלנות רפואית. ההורים והילד טענו כי הצוות הרפואי לא שם ליבו להאטה קשה וממושכת בדופק העוברי, שארכה שעות, וכי לאחר שלידת וואקום נכשלה, העובר חולץ בלידת מלקחיים.

לסיכום, ניתן לראות בנקל כי קיים קשר הדוק בין הנזקים הקשים המלווים חיים עם שיתוק מוחין, לבין תביעות פיצויים בסכומים גבוהים כאשר קיימת עילת תביעה מכוח רשלנות רפואית.

בכל מקרה של התפתחות שיתוק מוחין, רצוי לפנות בהקדם לקבלת ייעוץ משפטי. גם כאשר נראה לכאורה כי הצוות הרפואי התנהל באופן מקצועי, ולא נפל פגם בעבודתו, ייתכן בהחלט שהרשומות הרפואיות, כאשר ייבחנו על ידי מומחה רפואי אובייקטיבי, ישרטטו תמונה אחרת לחלוטין. במידה שאלה הם פני הדברים, שומה על ההורים לפעול למיצוי זכויות ילדם.

 

מספר התביעות וסכום הפיצויים על רשלנות רפואית זינקו בעשור
בתי המשפט הרחיבו את הסיבות שעליהן ניתן לתבוע, ומאז 2005 שילמו המוסדות הרפואיים יותר משני מיליארד שקל. יותר ממחצית הפיצויים שולמו על רשלנות בתחומי גינקולוגיה והיריון.
מספר התביעות על רשלנות רפואית בישראל גדל ב–30 אחוזים בתוך עשור, וסכומי הפיצויים שפסקו בתי המשפט לתובעים יותר מהוכפלו. ב–2005 שילמו גופי הבריאות הציבוריים פיצויים בסך כ–138 מיליון שקלים, וב–2015 הגיע הסכום ליותר משני מיליארדי שקלים. מספר התביעות שהוגשו עלה מ–1,184 ב–2006 ל–1,532 ב–2017. סכום הפיצוי הממוצע עלה באותה תקופה מכ–55 אלף לכ–140 אלף שקלים.

אחת הסיבות לעלייה במספר התביעות ובסכומי הפיצויים היא הרחבת העילות לתביעה. כך, הכירו בתי המשפט באפשרות של מטופלים לדרוש פיצוי על רשלנות רפואית בשל פגיעה באוטונומיה, ושל בני משפחה לדרוש פיצוי על שנות החיים האבודות של מטופל שמת בשל רשלנות.
הפיצויים משולמים בעיקר על רשלנות בתחומי הגינקולוגיה וההיריון. בשנים 2013–2017 שולמו 57.4% מהפיצויים בגין רשלנות בתחומים אלו, לעומת 9.9% בתחום הכירורגיה הכללית, 9.5% בתחום רפואת ילדים, 7.3% בנוירולוגיה ונוירוכירורגיה, 6.1% באורתופדיה ו–9.6% בתחומים שונים.

במחקרו גילה פלד כי בתיקי היריון וגינקולוגיה, בתי המשפט פוסקים לרוב לטובת התובעים, וגובה הפיצוי עשוי להגיע להגיע לעשרה מיליון שקל. גובה הפיצוי הממוצע בתיקי רשלנות רפואית בגינקולוגיה והיריון הוא 1.4 מיליוני שקלים בהשוואה לחצי מיליון שקלים בשאר התיקים.

העלייה המשמעותית במספר התביעות ובסכומי הפיצויים מטרידה את מערכת הבריאות, שתדון בנושא בכנס השנתי של המכון הלאומי לחקר שירותי בריאות, שיתקיים היום.

מסמך של ועדת ההיגוי של הכנס מציע סיבה נוספת לעלייה בהיקף התביעות. במסמך מצוין כי מחקרים גילו כי רופאים נוטים להעלים מידע ולא לספר למטופליהם על טעויות שעשו, ופגיעה זו ביחסי האמון עומדת בבסיס רוב תביעות הרשלנות נגד רופאים. עם זאת, במסמך כותבת ועדת ההיגוי כי “רפואה אינה מדע מדויק ולכן אין היא יכולה לערוב להצלחה מוחלטת של כל טיפול וטיפול. תקלות בטיפול רפואי הן בלתי נמנעות לעתים ולא כל משגה או תקלה בטיפול רפואי מהווים בהכרח רשלנות רפואית”.

על פי המחקר של פלד, בתי המשפט פוסקים לטובת התובע ב–48% מהתביעות. מניתוח שערך עולה כי בכמחצית מהתיקים טען התובע לרשלנות בהליך הרפואי, ב–31% מהתיקים טען התובע לרשלנות באבחון, ב–16% לרשלנות בבחירת הטיפול, ב–7.5% לרשלנות בניטור מצב המטופל במחלקה וב–5.5% להתרשלות בטיפול לאחר ניתוח.

לדברי פלד, לא ידוע כמה מהאנשים שנפגעים מרשלנות רפואית מגישים תביעה, אך מחקר שנערך בהארוורד בנושא העלה ש–6% מהמטופלים עושים זאת. “הציפייה היא שכל מטופל שחווה רשלנות כזו רץ להגיש תביעה, אבל זה כנראה רחוק מהמציאות. הנושא לא נחקר בישראל אבל ישנם רמזים לכך שזה לא שונה בהרבה”, הסביר.